Prawie 6 mld dolarów za dewelopera gier mobilnych – ta kwota szokuje!

Takiego przejęcia na rynku gier mobilnych jeszcze chyba nie było. Activision ogłosiło, że zamierza kupić firmę King Digital, która stoi za hitem Candy Crush. Nie byłoby w tym nic zaskakującego gdyby nie kwota za jaką transakcja ma zostać zrealizowana. Mowa tutaj o prawie 6 mld dolarów!

Candy Crush to bez wątpienia jeden z największych hitów mobilnych wszechczasów. Marka przyniosła firmie King Digital 1,4 mld dol. przychodu w 2014 roku i 529 mld dol. w pierwszej połowie 2015 roku. Nie powinno więc nikogo dziwić, że marką zainteresował się nieco większy gracz na rynku gier (niekoniecznie mobilnych), czyli Activision. Firma stoi za takimi hitami, jak Call of Duty, Guitar Hero, Prototype, czy też Tony Hawk’s Pro Skater, więc ma pieniądze.

Szokuje jednak kwota, z jaką Activision zamierza kupić King Digital. Mowa tutaj o 5,9 mld dol. Dla porównania Microsoft kupił Nokię za 7,2 mld dol. Mówimy o deweloperze gier mobilnych z jednym, co prawda ogromnym, ale jednak jednym hitem, który zostanie kupiony za niewiele mniej niż duży producent smartfonów. Jasne, Nokia był w kryzysie i nic nie pozostało z jej dawnej świetności, ale to jednak była Nokia!

Transakcja musi zostać jeszcze zaakceptowana przez odpowiednie urzędy w Irlandii, gdzie mieści się King Digital. Finalizacji należy się spodziewać na jesień 2016 roku.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o