Co miesiąc nowe aktualizacje bezpieczeństwa dla Androida!

Google wziął sobie do serca ostatnie doniesienia związane z biblioteką Stagefright. Firma trochę nie miała wyboru, bo przecież na atak podatnych było aż 95 procent wszystkich sprzętów z Androidem, a hakerowi wystarczył tylko numer telefonu. Na szczęście koniec z tego typu problemami, przynajmniej do posiadaczy Nexusów, bowiem Google wprowadza nowe zasady.

Już wczoraj Google udostępnił aktualizację do wszystkich Nexusów, na których działa system Android 5.1.1 Lollipop. Nowa wersja oprogramowania została oznaczona jako LMY48I i można ją pobrać z oficjalnej strony z obrazami systemów operacyjnych Android.

Na tym jednak nie koniec. Google zobowiązał się, że wszyscy posiadacze Nexusów co miesiąc będą otrzymywać aktualizacje bezpieczeństwa, o ile będzie taka potrzeba. Wsparcie ma obowiązywać przez 3 lata od rozpoczęcia sprzedaży lub maksymalnie 18 miesięcy od momentu zakończenia sprzedaży danego modelu. Oznacza to, że Nexusy przez 2 lata będą otrzymywać aktualizacje systemu, a przez kolejny rok jeszcze aktualizacje bezpieczeństwa.

To zdecydowanie dobra informacja. Pewnie wielu z was i tak się oburzy, bo przecież chodzi tylko o smartfony i tablety z rodziny Nexus. Na szczęście nie tylko. Samsung również zapowiedział regularne aktualizacje bezpieczeństwa dla swoich urządzeń. Co ciekawe, łatki również mają się pojawiać w odstępie jednego miesiąca, o ile – co oczywiste – będzie taka potrzeba.

Tym samym ponad połowa urządzeń z Androidem będzie dużo bezpieczniejsza. To jednak wciąż nie rozwiązuje problemów i czas, aby pozostali producenci poszli w ślady Google’a i Samsunga. Przecież wielu użytkowników korzysta z urządzeń Sony, HTC, Huawei czy też LG i oni nie mogą czuć się aż tak bezpieczni. Na razie Google i Samsung pokazali, jaką drogą należy podążać i mam nadzieję, że pozostałe firmy obecne na rynku mobilnym pójdą w ich ślady.

Tymczasem sprawdzajcie, czy macie już dostępną aktualizację oprogramowania do Nexusów, która eliminuje usterkę znaną jako Stagefright.

źródło: Google, Samsung Tomorrow
foto: .RGB. / Foter / CC BY

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o