Kolejni producenci idą w ślady Google i Samsunga – będą aktualizacje bezpieczeństwa Androida!

Stagefright, czyli błąd w Androidzie, na który podatne jest aż 95 proc. wszystkich urządzeń, wywołał niemałe zamieszanie. W końcu wystarczył tylko numer telefonu danego użytkownika, aby włamać się do urządzenia i wykraść kluczowe dane. Pocieszające jest to, że na doniesienia szybko zareagowały firmy Google i Samsung, które zapowiedziały comiesięczne aktualizacje bezpieczeństwa. Jeszcze lepszą informacją jest to, że kolejni producenci podążają tą samą ścieżką.

O tym, że Google i Samsung będą co miesiąc aktualizować Androida o paczki bezpieczeństwa, pisałem w zeszłym tygodniu. Była to jedna z lepszych wiadomością związanych z zielonym robotem w ostatnich miesiącach. Przecież to właśnie bezpieczeństwo, a raczej jego braki, są głównym argumentem przeciwników systemu. Największa luka w Androidzie sprawiła, że producenci smartfonów w końcu zainteresowali się bardziej tym, aby załatać oprogramowanie.

Google i Samsung to dobry początek. Nexusy i Galaxy to pewnie w sumie ponad 50 proc. urządzeń z Androidem, więc paczki bezpieczeństwa dotyczyłyby większości użytkowników. Nie zmienia to jednak faktu, że pozostała część cały czas pozostałaby z urządzeniami podatnymi na niezwykle prosty i zarazem skuteczny atak. Na szczęście kolejni producenci zgodnie zapowiadają aktualizacje.

Jako pierwsza – po LG i Google – oświadczenie w tej sprawie wydała firma LG. Koreański producent poszedł dokładnie w tym samym kierunku i zapowiedział comiesięczne aktualizacje bezpieczeństwa dla swoich smartfonów. To świetna informacja i dowód na to, że w końcu jest szansa na to, aby coś w tej sprawie się ruszyło.

Kolejny producentem, który zapowiedział odpowiednią aktualizację (niestety jednorazową) jest Motorola. Najnowsze modele – Moto X Style, Moto X Play oraz Moto G 3-generacji – od razu będą oferowane z odpowiednią aktualizacją, która wyeliminuje problem związany ze Stagefright. Aktualizacji doczekają się także inne sprzęty, które zostały wprowadzone do sprzedaży w ciągu ostatnich 2 lat. Pełna lista prezentuje się następująco:

  • Moto X (1- i 2-generacji),
  • Moto Maxx/Turbo,
  • Moto G (wszystkich generacji),
  • Moto E (wszystkich generacji),
  • DROID Turbo/Ultra/Mini/Maxx.

Odpowiednia paczka ma być oferowana już od dzisiaj (10 sierpnia), ale poszczególni użytkownicy mogą otrzymywać ją z lekkim opóźnieniem, przede wszystkim z winy operatorów komórkowych, którzy muszą sprawdzić nowe oprogramowanie. Warto także wspomnieć, że Stagefright zostało już wyeliminowane w najnowszej wersji systemu Cyanogen i to dużo wcześniej, niż odpowiednie aktualizacje zapowiedziały Google i Samsung.

Ale wciąż na liście brakuje pozostałych producentów – Sony, HTC, Huawei, ZTE, Xiaomi i wielu, wielu więcej, którzy mają w swojej ofercie urządzenia z Androidem na pokładzie. Oby poszli w ślady swoich konkurentów. Tak naprawdę, to nie mają w tym momencie żadnego wyboru, bo – mówiąc nieco kolokwialnie – wyglądałoby to strasznie słabo.

źródło: Android Auhority, Android Police

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o