Ogromne zmiany w Google. Sundar Pichai na czele firmy

Tego raczej nikt się nie spodziewał. Nie trafiłem na nawet najmniejsze plotki z tym związane, więc wczorajsza informacja prosto od Google jest niemałym szokiem. Firma przechodzi ogromną restrukturyzację, a na jej czele staje Sundar Pichai.

Zacznijmy od tego, że Sergey Brin i Lary Page – założyciele Google – stworzyli nową spółkę matkę o nazwie Alphabet. Sami staną na jej czele – Page będzie prezesem, a Brin prezesem holdingu. Google ma być jedną z kilku firm podległych Alphabet, a na czele internetowego giganta stanie Sundar Pichai, który do tej pory był odpowiedzialny przede wszystkim za systemy operacyjne Android oraz Chrome.

Skąd taki pomysł? Wynika on z tego, że do tej pory w strukturach Google znajdowało się wiele firm, które niewiele miały wspólnego z misją internetowego giganta. Owa misja to „uporządkować światowe informacje i sprawić, aby były łatwo dostępne i użyteczne”. Wystarczy wymienić kilka firm, które niewiele miały z tym wspólnego, np. Nest – producenta termostatów, Life Science – producenta nowoczesnych soczewek, czy chociażby Calico – firmę, która pracuje nad długowiecznością. Teraz wszystkie one będą podlegać pod Alphabet, tak samo, jak Google.

To pozwoli firmie lepiej skupić się na konkretnych produktach i usługach i jeszcze lepiej je rozwijać. Google zostaje znacząco odchudzone i zrestrukturyzowane. Jednocześnie Sundar Pichai będzie teraz odpowiedzialny także za reklamy internetowe, Mapy Google, Google Play, wyszukiwarkę oraz systemy Android i Chrome.

To spora zmiana. Może nie dla samych użytkowników, bo my raczej jej nie odczujemy, ale na pewno dla samej firmy. Kompletnie zmienił się sposób zarządzania kolejnymi projektami. Miejmy nadzieję, że przyniesie to wiele korzyści. Warto także dodać, że akcje giełdowe Google stają się w tym momencie akcjami Alphabet.

źródło: Google, Alphabet

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o