Android M znacząco poprawia czas działania na baterii. Oto dowód!

Google obiecał, że Android M znacząco poprawi czas działania na jednym ładowaniu baterii. Odpowiedzialny za to ma być przede wszystkim nowy tryb oszczędzania energii w połączeniu z trybem Doze, który ma przełączać urządzenie w coś w rodzaju trybu uśpienia. Jako że dostępna jest już wersja Developers Preview systemu, serwis ComputerBase postanowił sprawdzić, jak mechnizm wypada w praktyce. Porównanie przeprowadzono z wykorzystaniem Nexusa 5.

Doze to specjalny tryb w Androidzie M, w który ma być wprowadzane każde urządzenie, które nie będzie w danym momencie używane przez użytkownika. Smartfon lub tablet ma być jeszcze bardziej usypiany niż dzieje się to teraz, dzięki czemu czas czuwania ma zostać wydłużony aż dwukrotnie, co oczywiście przełoży się także na średni czas działania na jednym ładowaniu.

Oprócz tego Android M wprowadza coś w rodzaju trybu czuwania dla aplikacji. Te appki, które będą działać w tle, ale przez dłuższy czas nie będą przez nas wykorzystywane, mają być usypiane. W praktyce ma się to przekładać na odcięcie im połączenia z internetem i wyłączenie synchronizacji. Tryb ma działać tylko w momencie zużywania energii z baterii i nie będzie się aktywował w przypadku ładowania sprzętu mobilnego. Najprawdopodobniej będziemy mieli także możliwość wyłączenia usypiania konkretnych, wybranych przez siebie aplikacji, które miałyby działać przez cały czas.

No i to wszystko ma znacząco wydłużyć czas działania na jednym ładowaniu baterii. Jak bardzo? Dziennikarze strony ComputerBase postanowili to sprawdzić. W tym celu wybrano dwa Nexusy 5. Na jednym był zainstalowany Android 5.1.1 Lollipop, a na drugim Android M w wersji Developers Preview. Oba telefony zostały odłożone na półkę i co jakiś czas sprawdzano poziom naładowania. Po 8 godzinach Nexus 5 z Lollipopem zjadł 4 procent akumulatora, a ten z Androidem M już tylko 1,5 proc. Po 24 godzinach było to odpowiednio 12 i 4,5 procent, a po 48 godzinach już 24 i 9 procent.

W ten sposób obliczono, że Nexus 5 z Androidem 5.1.1 pozwala na mniej więcej 200 godzin czasu czuwania. Dla porównania ten sam telefon z Androidem M może działać przez 533 godziny w trybie czuwania. To ogromna różnica, która może napawać optymizmem przed premierą nowej wersji zielonego robota.

Jednak prawda jest taka, że dłuższa pracz w trybie czuwania wiele nie wydłuży czasu pracy na jednym naładowaniu. W praktyce to aplikacje, a przede wszystkim podświetlenie ekranu pożerają najwięcej energii. Jasne, wynik Androida M jest imponujący i należy się z niego cieszyć, ale pewnie w normalnym użytkowaniu przełoży się na około 2 godziny dłuższej pracy urządzenia. To dobry wynik, ale na pewno nie powala na kolana. Prawdziwym testem będą pierwsze testy finalnej wersji systemu Android M.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
regoat Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
regoat
Gość
regoat

to dobrze