Najnowszy Android poniżej 1% udziałów, ale Lollipop cały czas rośnie

Jest nadzieja dla tego systemu – chciałoby się wręcz rzec, ale chyba byłaby to zbyt optymistyczna interpretacja faktów. Aktualizacje systemu Android były, są i pewnie zawsze będą sporym problemem. Przykład Lollipopa doskonale to potwierdza. System jest z nami już pół roku i przez ten czas znalazł się na skromnym, w porównaniu do konkurencji, ułamku urządzeń. Ale czy to naprawdę jest aż tak duży problem?

Tradycyjnie już Google udostępnił dane na temat fragmentacji systemu operacyjnego za kolejny miesiąc, a dokładniej tydzień kończący się 4 maja. Każdy, kto regularnie śledzi te informacje, powinien wiedzieć, czego mniej więcej się spodziewać.

Najpopularniejszą wersją Androida jest KitKat z udziałami na poziomie 39,8 procent. Na kolejnym miejscu plasuje się Jelly Bean (wszystkie wydania razem) z wynikiem wynoszącym 39,2 procent. Trzecie miejsce zajmuje najnowszy Android, czyli Lollipop. Należy jednak zaznaczyć, że tylko 0,7 procent użytkowników może korzystać z absolutnie najświeższego wydania, oznaczonego jako 5.1. Pozostali użytkownicy (9 procent ogółu) nadal korzysta z Androida 5.0.x.

android-udzialy-maj-2015

Nijak tych danych nie da się porównać do Apple iOS-a lub Windows Phone’a, które w takim samym okresie – w najnowszej wersji – znajdują się na zdecydowanej większości urządzeń. Jest to jakiegoś rodzaju problem, ale czy rzeczywiście aż tak ważny?

Prawda jest taka, że kluczowym elementem Androida są Usługi Google Play. To w ten sposób Google udostępnia najważniejsze aktualizacje związane z bezpieczeństwem, czy też wiele nowych funkcji systemowych. Nie sama cyferka przy oznaczeniu systemu jest najważniejsza, a właśnie wersja Usług Google Play. A w tym przypadku z najnowszych korzysta podobno ponad 90 procent użytkowników. Jasne, nie mają oni Material Design, nowych powiadomień i jeszcze kilku innych rzeczy. Ale przecież mają wiele nowych funkcji z Lollipopa, mogą instalować wszystkie aplikacje i smartfony działają tak, jak powinny.

Zatem aktualizowanie Androida do najnowszej wersji jest problemem, ale nie aż tak dużym, jak mogłoby nam się wydawać.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
BuKoX Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
BuKoX
Gość
BuKoX

Ostatnio na XDA widziałem ankietę i wg głosów Android 5.x miał prawie 90% udziału. To znakomicie pokazuje, że jak ktoś chce mieć Lizaka to może go mieć tylko trzeba się postarać.