Lollipop już na co piątym urządzeniu z Androidem

Google ma w zwyczaju regularne informowanie o udziale w rynku poszczególnych wersji Androida. Według najnowszych danych Android Lollipop znajduje się już niemal na co piątym mobilnym sprzęcie działającym pod kontrolą zielonego robota. Jest znacznie lepiej niż w miesiącach ubiegłych, jednak firma z Mountain View nadal nie ma się czym chwalić.

Google tradycyjnie już monitorowało przez tydzień urządzenia, które łączyły się ze sklepem Google Play. Jak wynika z zestawionych wyników, wśród wszystkich objętych badaniem wersji Androida w dalszym ciągu króluje KitKat z udziałem na poziomie 39,3%. Co ciekawe, odsłona ta odnotowała niewielki, ledwo zauważalny wręcz wzrost udziałów na poziomie 0,1%. Na drugim miejscu podium plasuje się Android Jelly Bean, który względem miesiąca poprzedniego zakontował spadek udziałów z 37,4% do 33,6%. Czołową trójkę zamyka najnowsza wersja zielonego robota z wynikiem 18,1%. Co warte zaznaczenia, Android 5.1 Lollipop zainstalowany jest na zaledwie 2,6% urządzeń. W całościowym ujęciu Androida Lollipop obserwujemy dość dynamiczny wzrost o 5,7 pkt. procentowych. Liczby opisujące udziały pozostałych, starszych odsłon systemu traktowałbym mimo wszystko jako ciekawostkę.

android-udzialy-sierpien-2015

Nie będę w tym miejscu w żadnym wypadku porównywał Androida i Apple iOS pod kątem ich udziału na urządzeniach mobilnych, bo każdy zainteresowany wie jak ta sytuacja wygląda. Odnotuję jedynie fakt, że według ostatnich analiz iOS 8 znajduje się na 85% sprzętów z systemem opracowanym w Cupertino. Sytuacja Androida z każdym kolejnym miesiącem wygląda niemal identycznie i nic nie wskazuje na to, aby drastycznie się zmieniła. Najnowsza wersja systemu zainstalowana na co piątym urządzeniu nie jest bynajmniej powodem do dumy, a przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Jak pokazuje najnowsze zestawienie, udział Androida KitKat zaczyna się stabilizować i zapewne niedługo zacznie spadać tak samo, jak w przypadku wersji Jelly Bean. Tuż za rogiem czai się Android M i zapewne zastanawia się, na jakiej liczbie urządzeń przyjdzie mu pracować. Może się jednak okazać, że najnowszy zielony robot nie będzie miał rąk pełnych roboty. Tradycji musi stać się zadość.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o