Przeciętny użytkownik iOS wydaje 11 razy więcej niż posiadacz Androida!

App Annie co kwartał przygotowuje szczegółowy raport na temat Sklepu Google Play oraz Apple App Store. Dzięki temu mamy możliwość porównania obu marketów pod kątem wielkości, liczby pobrań, a przede wszystkim zarobków. Chociaż Google pod wieloma względami wyprzedza Apple, to jednak firma z Cupertino ma większe powody do zadowolenia.

Najważniejsze informacje, jakie płyną z kwartalnego raportu App Annie, są dwie. Po pierwsze, w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2016 roku pobraliśmy ze Sklepu Play dwa razy więcej aplikacji. Nie powinno to nikogo dziwić skoro około 80 procent wszystkich smartfonów na świecie to właśnie urządzenia z Androidem. Jest ich prawie 6 razy więcej niż urządzeń Apple, więc różnica w liczbie pobranych aplikacji jest tak naprawdę niewielka. Wynika z tego, że każdy posiadacz iPhone’a lub iPada pobiera 3 razy więcej aplikacji niż użytkownik Androida.

Po drugie, dochody z Apple App Store są aż o 90 procent wyższe niż w przypadku Sklepu Google Play. A skoro urządzeń z Androidem jest prawie 6 razy więcej, to oznacza to, że każdy posiadacz iPhone’a lub iPada generuje ponad 11 razy więcej dochodów dla Apple niż przeciętny użytkownik Androida generuje dochodów dla Google.

android-vs-ios-q1-2016-raport

Tak ogromna różnica może dziwić, ale łatwo wskazać kilka elementów, które mają na to wpływ. Przede wszystkim zdecydowana większość aplikacji w Sklepi Google Play wykorzystuje model free2play, czyli instalacja jest darmowa, ale płaci się za dodatki i ulepszenia. Dotyczy to nawet aplikacji, które w App Store są płatne. Taki model po prostu lepiej sprawdza się na Androidzie. W skrócie – w App Store jest więcej płatnych aplikacji i gier niż w Sklepie Google Play. Poza tym, nie ma co się oszukiwać, przeciętny użytkownik iPhone’a jest prawdopodobnie bogatszy od przeciętnego użytkownika Androida. W końcu telefony Apple kosztują kilka tysięcy złotych. Owszem, są też takie z Androidem, ale są też urządzenia za kilkaset złotych. To tzw. średnia półka jest najpopularniejsza wśród smartfonów z zielonym robotem.

To wszystko nie zmienia jednak faktu, że to App Store jest zdecydowanie lepszym przedsięwzięciem biznesowym niż Google Play.

Photo credit: Jesus Belzunce / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-NC-ND 2.0)

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
VEN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
VEN
Gość
VEN

trochę to nie tak że użytkownicy Japka są bogatsi – od momentu kiedy zakupują urządzenie tej firmy po prostu lubią być „dymani” przepłacając za wszystko co tylko możliwe i uważając że posiadają cudowny sprzęt pozbawiony wad.