Android Wear 2.0 to spora zmiana dla użytkowników smartwatchy

W trakcie wczorajszego Keynote, rozpoczynającego konferencję Google I/O 2016, oficjalnie zapowiedziano Android Wear 2.0. Nowy system wprowadza sporo zmian dla wszystkich użytkowników smartwatchy.

Google w przypadku Androida Wear nie popełnił tego samego błędu, co przy zwykłym Androidzie. Nie pozwolił producentom zegarków na zbyt dużą ingerencję w oprogramowanie. Właśnie dlatego nowa wersja systemu to dobra informacja dla wszystkich użytkowników Androida Wear. Wasze smartwatche zostaną, a przynajmniej powinny być zaktualizowane. Co to oznacza w praktyce?

Samodzielne aplikacje

Od teraz aplikacje na Android Wear 2.0 mogą bezpośrednio łączyć się z Internetem przy pomocy Bluetooth, WiFi lub 3G/LTE. Nie potrzebują już do tego sparowanego smartfona. Co więcej smartfon nie musi być nawet w pobliżu lub w ogóle włączony. Dzięki temu na poranny jogging można zabrać sam zegarek i wciąż zarejestruje on naszą trasę, a w międzyczasie posłuchamy ulubionej muzyki ze Spotify. Aplikacje na smartfonie będą też otrzymywać powiadomienia. Będzie to możliwe dzięki Google Cloud Messaging. To bardzo duże usprawnienie, które sprawi, że zegarki staną się dużo bardziej niezależnymi urządzeniami.

Zmiany w interfejsie

Android Wear 2.0 to też niewielkie zmiany w interfejsie. Przede wszystkim dotyczy to powiadomień. Tło stanie się ciemniejsze (kolorowe), a napisy białe, co powinno poprawić widoczność w dużym świetle. Zmniejszono też ikonę danej aplikacji i osoby, od której dostajemy wiadomość. Za to więcej miejsca jest na samą wiadomość.

android-wear-powiadomienia

System pozwoli też na łatwiejsze zmienianie tarczy zegarka. Ale to zaledwie kropla w morzu. Google chwali się przede wszystkim tym, że sami będziemy mogli wybrać, co pojawi się na danej tarczy, np. liczba pokonanych kroków lub spalonych kalorii. Od deweloperów danych aplikacji zależy, co udostępnią do wyświetlania na tarczach zegarków.

No i wreszcie Android Wear 2.0 wprowadza Material Design na nasze zegarki. Dzięki temu system będzie wyglądał zdecydowanie ładniej i spójniej z nowszymi wersjami Androida na smartfonach. System ma też lepiej wyglądać na okrągłych ekranach.

Co jeszcze?

Kolejna nowość w Android Wear 2.0 to zmiany w klawiaturze. Google przygotował zupełnie nową klawiaturę z obsługą tzw. swype. Dzięki temu odpowiadanie na wiadomości ma być jeszcze łatwiejsze. System ma też lepiej radzić sobie z odczytywaniem pisma odręcznego. Jednak najważniejsze jest to, że obu sposobów będzie można używać w każdej aplikacji.

No i wreszcie Android Wear 2.0 to też zmiany w aplikacji Google Fit. Aplikacje fitnessowe będą mogły teraz automatycznie wykrywać rozpoczęcie aktywności, np. biegu lub jazdy na rowerze. Aplikacja świetnie współpracuje też z serwisami streamingowymi, np. Spotify i tymi możliwościami może się dzielić z innymi appkami. To oznacza, że w trakcie treningu będziemy mogli słuchać ulubionej muzyki. Także dane zbierane przez Google Fit będą dostępne dla aplikacji firm trzecich.

Jak podobają Wam się zmiany w Android Wear?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o