Aplikacja powie dlaczego Twoje dziecko płacze

Aplikacje mobilne są stałym elementem naszego życia. Pomagają nam w wielu czynnościach. Jednak aplikacja, która została stworzona Narodowy Szpital Uniwersytecki w Yunlin w Tajwanie przebija dotychczasowe osiągnięcia w tej kwestii. To może być prawdziwa rewolucja w życiu młodych rodziców.

Aplikacja „Infant Cries Translator” ma pomóc rodzicom w zrozumieniu, dlaczego ich dziecko płacze. W tym celu naukowcy przez 2 lata zarejestrowali 200 tys. dźwięków płaczu od ponad 100 noworodków. Wszystkie zostały bardzo dokładnie przeanalizowane, aby wychwycić w nich najdrobniejsze nawet szczegóły.

Na podstawie tych badań naukowcy znaleźli różnice między płaczem wywołanym przez ból, głód, zmęczenie lub mokrą pieluchę.

Wystarczy tylko zarejestrować 10-sekundow płacz dziecka. Aplikacja połączy się a bazą danych i na tej podstawie odpowie rodzicom, dlaczego ich dziecko płacze. Appka jest podobno w 92 procentach dokładna w przypadku 2-tygodniowych i młodszych noworodków. Niestety, im dziecko jest starsze, tym dokładność aplikacji jest dużo gorsza. Jednak nawet w przypadku 4-miesięcznych dzieci naukowcy chwalą się wynikiem na poziomie 77 procent, co należy uznać za świetny rezultat.

Aplikacja staje się bezużyteczna w przypadku 6-miesięcznych i starszych dzieci, ponieważ na dziecko zaczyna mocniej wpływać otoczenie.

Jednocześnie algorytm cały czas uczy się lepiej rozpoznawać płacz. Wszystkie nagrania są zapisywane w chmurze. Poza tym rodzice mogą wskazywać czy przewidywanie aplikacji było właściwe i w ten sposób poprawiać jej możliwości.

Aplikacja może być bardzo przydatna dla młodych rodziców. Najbardziej przerażające jest przecież dla nich to, że dziecko płacze, a oni nie wiedzą dlaczego. Appka na początku może pomóc w zrozumieniu płaczu, ale z czasem na pewno rodzice sami zaczną lepiej rozumień sygnały płynące od noworodka. Nie zmienia to jednak faktu, że to kolejny dowód na to, jak ważne aplikacje mobilne stają się dla nas wszystkich. To już nie tylko kalendarze, gry i appki bankowe, ale też programy, które realnie wpływają na nasze życie.

Aplikacja Infant Cries Translator jest dostępna w Sklepie Google Play (Android) oraz Apple App Store (iOS) w cenie 2,99 dolarów lub 2,99 euro.

źródło: Reuters

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o