Gry z App Store rozprzestrzeniały malware Golduck

Każdy użytkownik smartfonów, który instalował gry ze Sklepu Google Play lub App Store, na pewno spotkał się z produkcjami, które zalewają nas reklamami. Te wyskakują wszędzie – na ekranach ładowania, pomiędzy poziomami, a nawet po porażce. Okazuje się, że niektóre z nich rozprzestrzeniały szkodliwe oprogramowanie malware.

Firma Wandera, zajmująca się bezpieczeństwem oprogramowania, przebadała niektóre gry z App Store. Śledztwo wykazało, że 14 produkcji, głównie portów gier retro, komunikowało się z serwerami, które służą do rozprzestrzeniania oprogramowania malware o nazwie Golduck. Nie jest to pierwszy raz, gdy pojawiają się tego typu doniesienia.

Golduck po raz pierwszy zostało odkryte w 2017 roku. Wtedy to instalowało się z retro grami na Androida. Oprogramowanie samo wysyła wiadomości tekstowe, dzięki którym jego twórcy zarabiają, a rachunki nieświadome użytkownika rosną do niebotycznych poziomów. Teraz to zjawisko przeniosło się także ma mobilny system Apple.

Dobre informacje są takie, że póki co serwery nie powodowały żadnych szkód. Służyły jedynie do wyświetlania reklam. Jednak w każdej chwili może się to zmienić. Dlatego też firma Wandera próbowała skontaktować się z wydawcami zainfekowanych gier. Okazało się, że informacje podane w App Store są nieprawdziwe i prowadzą do nieistniejących stron internetowych.

Apple zostało o wszystkim poinformowane i gry nie pokazują się już w wynikach wyszukiwania App Store. Dobrze, że firma z Cupertino szybko reaguje na takie zgłoszenia.

źródło: PhoneArena

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o