Użytkownicy nie instalują iOS 8, ale mają ku temu powody

Tempo instalacji nowych wersji systemu iOS zawsze było imponujące. W szybkim tempie większość użytkowników urządzeń Apple decydowało się na aktualizację systemu operacyjnego. Jednak w przypadku iOS 8 nie jest już tak dobrze. Dlaczego?

Apple zaktualizowało dzisiaj dane na temat adopcji nowej wersji swojego mobilnego systemu operacyjnego. Z zamieszczonego wykresu wynika, że iOS 8 – 3 tygodnie po oficjalnej premierze – znajduje się raptem na 47 proc. sprzętów z nadgryzionym jabłkiem w logo. To dokładnie taki sam wynik, jaki aktualnie notuje poprzednie wydane, czyli iOS 7.

Wynik jest oczywiście bardzo dobry, jeśli porównamy go z Androidem. Jednak bardzo słaby, jeśli pod uwagę weźmiemy poprzednie wersje iOS-a i wręcz fatalny, jeśli cofniemy się raptem o 2 tygodnie, kiedy to „ósemka” była zainstalowana na 46 proc. iPhone’ów, iPadów i iPodów. Oznacza to, że przez 14 dni iOS 8 poprawił swój wynik zaledwie o 1 punkt procentowy. Dla porównania, po 20 dniach od premiery iOS 7, który wprowadził ogromne zmiany w systemie, znajdował się on już na 70 proc. iUrządzeń. To jasno pokazuje, o ile gorsza jest aktualna adopcja.

apple-ios-8-adopcja

Wynik jest o tyle zaskakujący, że Apple sprzedało do tej pory naprawdę imponującą liczbę iPhone’ów 6, które domyślnie mają zainstalowanego iOS-a w wersji 8. Można domniemywać, że spora część z owych 47 proc. to właśnie nowe urządzenia, a tylko niewielki odsetek to poprzednie wersje sprzętów, zaktualizowane do nowej wersji oprogramowania.

Tak słaby wynik może mieć trzy podłoża. Po pierwsze, od początku pojawiały się informacje na temat licznych błędów w systemie iOS 8, ze szczególnym uwzględnieniem edycji 8.0.1, która szybko została wycofana. Z tego powodu wielu użytkowników może się wstrzymywać z przeprowadzeniem aktualizacji do czasu aż będą pewni, że z oprogramowaniem jest już wszystko w porządku.

Po drugie, spore grono użytkowników starszych urządzeń – iPhone’ów 4s oraz iPadów 2, skarży się na dużo gorsze działanie sprzętów właśnie po aktualizacji do iOS-a 8, co na pewno też nie zachęca do nowszej wersji systemu.

No i wreszcie po trzecie, przy aktualizacji do iOS-a 8 trzeba zwolnić sporo miejsca w pamięci iPhone’a, czy też iPada, co rodzi sporo problemów. Można tego uniknąć przeprowadzając update przy użyciu programu iTunes oraz komputera, ale wielu użytkowników może nie zdawać sobie z tego sprawy.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o