Co nowego od Apple? Już dzisiaj konferencja WWDC 2015

Nie tak dawno cały technologiczny świat żył konferencją Google I/O, w trakcie której zaprezentowany został system operacyjny Android M. Jednak już dzisiaj o godzinie 19:00 czasu polskiego na spotkanie zaprasza inny gigant z branży – Apple. Możemy się spodziewać, że w trakcie WWDC 2015 pokazanych zostanie kilka ciekawych rozwiązań nie tylko z dziedziny oprogramowania, ale także usług. Zobaczmy więc, co ze sceny w San Francisco ogłaszać będą pracownicy firmy z Cupertino.

iOS 9

Najważniejszym punktem konferencji ma być zaprezentowanie nowej wersji systemu operacyjnego przeznaczonego na urządzenia mobilne. Apple iOS w wersji 9 opatrzony jest w chwili obecnej nazwą kodową Monarch. Wszystko wskazuje jednak na to, że przedstawiciele firmy założonej przez Jobsa, pójdą śladami ekipy odpowiedzialnej za Androida. Nie spodziewałbym się poważnych zmian względem poprzedniej wersji systemu, a głównie usprawnień i dostosowania oprogramowania do starszych urządzeń. Poczynione zostaną też kroki mające na celu ograniczenie rozmiarów aplikacji oraz ich aktualizacji.

Jeśli chodzi o wygląd samego systemu, to ma on być bardzo podobny do poprzedniej wersji. Główną zmianą ma być tak naprawdę… zmiana czcionki na bardziej zaokrągloną. Inżynierowie z Apple wszystkie swoje siły mieli skierować właśnie na pracę odnoszącą się do poprawiania błędów, zmniejszania liczby awarii oraz odchudzania plików systemowych. Od dłuższego czasu wiemy, że ta wersja systemu będzie oferowała jeszcze większą stabilność oraz użyteczność. Wartym odnotowania jest fakt, że iOS przyniesie zmiany także w aplikacji Mapy, która po raz pierwszy od 2013 roku doczeka się gruntownej przebudowy. Na WWDC możemy także usłyszeć zapowiedź rozszerzenia usługi Apple Pay na inne kraje – prawdopodobnie na Wielką Brytanię oraz Kanadę.

OS X 10.11

osx-10-11

W związku z tym, że OS X urządzenia Mac jest ściśle związany z systemem na urządzenia mobilne, warto zaznaczyć, że możemy liczyć również na jego ulepszenie. Podobnie jak w przypadku iOS 9, nowy OS X 10.11 nazwany Gala przyniesie użytkownikom komputerów z nadgryzionym jabłkiem szereg usprawnień w kwestii użyteczności, bezpieczeństwa i wydajności. Na rewolucję w interfejsie raczej się nie nastawiam, gdyż jeśli nastąpią w tym względzie zmiany, to będą one czysto kosmetyczne.

Od dłuższego czasu spekuluje się, że Apple pracowało nad tak zwanym Control Center, czyli specjalnym menu rozwijanym od lewej krawędzi ekranu. Estetyczny blok oferować będzie możliwość zmiany jasności wyświetlacza, kontrolowanie ustawień głośności oraz szybki dostęp do wyłączenia urządzenia, a także jego uśpienia. Może się okazać, że będzie to najważniejsza zmiana w desktopowej wersji systemu od Apple.

Apple Watch

apple-watch-sport

Apple prezentując swój inteligentny zegarek z hukiem wkroczyło na rynek technologii ubieralnej. Deweloperom zostało już obiecane, że w trakcie WWDC 2015 w ich ręce trafi SDK (Software Development Kit) przeznaczony dla aplikacji natywnych. Taki ruch pozwoli programistom na pracę nad narzędziami, które instalowane będą bezpośrednio na inteligentnym zegarku, a korzystać będą z zamontowanych w nim sensorów.

Apple Music

apple-beats-music

Przedstawiciele Apple szykują dla nas coś specjalnego. Chodzi o długo wyczekiwaną usługę streamingową, która opierać się będzie na Beats Music. W związku z tym przygotowane zostały też niezbędne aktualizacje dla iTunes oraz Apple TV. Sama usługa strumieniowego przesyłania muzyki będzie integralną częścią zmienionej aplikacji Muzyka, którą znaleźć możemy na urządzeniach mobilnych. Będzie ona wskazywać utwory znajdujące się bezpośrednio w chmurze oraz takie, których słuchać możemy także w trybie offline. Nie możemy zapominać o społecznościowym charakterze usługi, dzięki któremu będziemy mieli możliwość śledzenia materiałów udostępnianych przez naszych ulubionych wykonawców – na przykład materiałów wideo oraz krótkich zapowiedzi utworów.

Apple zdecydowało się najprawdopodobniej w tym roku kroczyć śladami Google. Wszystkie nowości, jakie zaprezentowane zostaną w trakcie dzisiejszej konferencji WWDC, będą miały wpłynąć na wrażenia użytkowników z korzystania z urządzeń mobilnych. Nie będziemy najpewniej świadkami żadnej rewolucji. Poznamy kilka ciekawych usług i nowych rozwiązań, które poprawią stabilność, płynność działania oraz bezpieczeństwo produktów od Apple. A może Panowie z Cupertino szykują jakąś niespodziankę? Tego dowiemy się już po godzinie 19:00, a zaraz po zakończeniu konferencji możecie liczyć na nasze teksty i podsumowanie. Jeśli nie wiecie, w jaki sposób ją obejrzeć, to polecam zastosować się do wskazówek, które przygotował Damian.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o