Żadna firma nigdy nie zarobiła w ciągu kwartału tyle, co Apple

Nigdy w historii świata nie zdarzyło się tak, aby jedna firma w ciągu kwartału zanotowała aż tak duży dochód. W ciągu ostatnich 3 miesięcy 2014 roku Apple pobił wszelkie rekordy i tym samym pobił dotychczasowego lidera – Gazprom. Czy firma z Cupertino wkrótce pobije swój własny rekord?

Do tej pory rekord pod względem czystego zysku należał do Gazpromu – potentata paliwowego z Rosji. Firma ta w jednym kwartale zarobiła kiedyś aż 16,2 mld dolarów, co do tej pory było wynikiem niemożliwym do pokonania. Aż do dzisiaj. Okazuje się bowiem, że Apple ten wynik poprawił i to dość znacząco. Od dzisiaj rekordowe zarobki w ciągu 3 miesięcy to aż 18 mld dolarów, bo tyle właśnie na czysto wpłynęło na konto firmy z nadgryzionym jabłkiem w logo.

Tylko się cieszyć – można by pomyśleć. No i oczywiście Tim Cook ma powody do radości. W ostatnim kwartale 2014 roku jego firma sprzedała aż 74,5 mln iPhone’ów, co również jest obsolutnym rekordem. Rok wcześniej, w analogicznym okresie, telefony z Cupertino sprzedały się w liczbie „zaledwie” 51 mln sztuk, więc progres jest naprawdę spory. A to też niekwestionowany dowód na to, iż zwiększenie przekątnej ekranu w iPhone’ach oraz wypuszczenie na rynek iPhone’a 6 Plus to były doskonałe decyzje strategiczno-finansowe. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości i nie przeszkodziły w tym nawet problemy z wyginającymi się modelami, których w praktyce było niewiele, ale wyrosła z tego spora afera.

Tylko nie wszystko jest takie różowe, na jakie wygląda. Bo jeśli dokładniej przyjrzymy się wynikom finansowym giganta, to zdamy sobie sprawę z tego, iż Apple jest za bardzo uniezależnione od jednego produktu. Telefony to dzisiaj aż 68,81 proc. wszystkich zysków firmy z Cupertino. To ogromny odsetek, który ma prawo niepokoić. Jest jeszcze jedna firma, która mocno uniezależniła się od rynku mobilnego – Samsung – i wiemy, jak to aktualnie wygląda. Sprzedaż spadła, marże są coraz gorsze, to i wyniki finansowe poleciały na łeb na szyję. Wystarczy jedno potknięcie i Apple może spotkać to samo.

źródło: TechCrunch
Zdjęcie główne: CameliaTWU / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-NC-ND 2.0)

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o