Najbezpieczniejszy smartfon z Androidem będzie miał własny sklep z aplikacjami

Blackphone to wprowadzony w tym roku smartfon z Androidem, który ma być najbezpieczniejszym tego typu urządzeniem na rynku. Użytkownik sam decyduje o swojej prywatności i ma nad nią pełną kontrolę. Niestety, telefon nie zawojował rynku. Główny problem Blackphone’a polega na tym, że nie ma dostępu do Sklepu Google Play i tym samym mnóstwa aplikacji. Producent – hiszpańskie Geeksphone – chyba w końcu zauważył, że to spora niedogodność, bo właśnie zapowiedział wprowadzenie własnego sklepu z appkami.

No dobra, może nie tylko sam sklep był problemem, ale jeszcze cena 629 dol., ale o ile kupienie tak drogiego telefonu, który zapewniałby jednocześnie bezpieczeństwo i dostęp do aplikacji byłby jeszcze uzasadniony, tak bez Sklepu Google Play zakup nie ma najmniejszego sensu. Zresztą bezpieczny telefon z pełnym dostępem do Google Play to… no cóż, brzmi nieco śmiesznie.

Jednak od stycznia 2015 roku Blackphone z systemem PrivatOS 1.1 (modyfikacja Androida) ma zyskać swój własny sklep z aplikacjami. Oczywiście nie będzie mogła do niego trafić każda appka. Wszystkie muszą spełniać warunki bezpieczeństwa, czyli muszą być godne Blackphone’a. Na razie jeszcze nie wiemy, jak wiele aplikacji pojawi się w sklepie, ale… nie liczyłbym na wielką ilość. W końcu chyba niewielu deweloperów zdecyduje się na stworzenie aplikacji, która nie przekazywałaby żadnych informacji. O Facebooku, czymkolwiek od Google czy też Twitterze możemy zapomnieć.

blackphone-2

Ale sklep to nie jedyna nowość, która zostanie wprowadzona w PrivatOS 1.1. System ma jeszcze zyskać funkcję „przestrzeni”. Użytkownik będzie mógł sam zdefiniować sobie takie „przestrzenie”, które byłyby od siebie odseparowane. I tak na przykład aplikacje przydatne w pracy możemy mieć w jednej przestrzeni, a prywatne w drugiej i nie będą miały one dostępu do tych samych danych. Poza tym rodzice będą mogli stworzyć obszar niedostępny dla dzieci lub właśnie specjalnie im dedykowany.

Ale czy to wystarczy? Nie wydaje mi się. Blackphone to produkt niszowy i takim zawsze już pozostanie. Sklep z aplikacjami i przestrzenie tego nie zmienią. Wiele przykładów zresztą pokazało, że dla użytkowników często ważniejsza jest wygoda niż bezpieczeństwo i nie ma czemu się dziwić. Tak już po prostu jest.

za: Android Authority

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o