To już oficjalne – Cortana niedługo na Androidzie oraz iOS

Nieco ponad dwa miesiące temu informowałem was o tym, że wirtualny asystent Microsoftu o nazwie Cortana ma trafić w niedługim czasie na urządzenia pracujące w oparciu o Androida oraz Apple iOS. W dniu dzisiejszym gigant z Redmond potwierdził te doniesienia zapewniając, że plan ten zrealizowany zostanie już tego lata. Szykuje się więc ciekawa rywalizacja z Siri oraz Google Now!

Według przedstawicieli Microsoftu, Cortana w wersji na Androida oraz iOS będzie bardzo zbliżona do tej, którą znamy z Windows Phone. Ograniczenia wynikać będą w głównej mierze z tego, że będzie to po prostu osobna, zewnętrzna aplikacja niezintegrowana w żaden sposób z mobilnym systemem operacyjnym. Cortana będzie mogła zadomowić się na naszym smartfonie oraz tablecie dzięki desktopowej aplikacji Phone Companion, która umożliwi nam instalację rzeczonego asystenta oraz poznanie jego funkcji. A co możemy do nich zaliczyć?

Cortana serwować nam będzie różnego rodzaju powiadomienia pomocne w naszych codziennych zajęciach. Przypomni nam na przykład o zakupie konkretnego produktu w momencie, gdy przebywać będziemy w sklepie spożywczym, a także umożliwi śledzenie interesujących nas lotów. Co niesłychanie ważne, wszystkie zmiany, jakich dokonamy w specjalnym notatniku na różnych platformach i urządzeniach, zostaną błyskawicznie zsynchronizowane i zaktualizowane po to, aby nie przegapić ważnych spotkań, wydarzeń i zadań, jakie sobie zaplanowaliśmy. Czego nie zrobimy zatem z poziomu asystenta na Androidzie oraz Apple iOS? Nie będziemy w stanie na przykład zmieniać zaawansowanych ustawień urządzenia oraz otwierać innych aplikacji, gdyż wymaga to znacznie większego dostępu do samego systemu. Dodatkowo, Cortany nie wybudzimy za pomocą głosowej komendy „Hej, Cortana”. Wymaga ona integracji z wbudowanym mikrofonem, a więc i funkcja ta zarezerwowana zostaje tylko dla smartfonów z Windows Phone oraz komputerów osobistych.

Microsoft zapewnia, że Cortana wyląduje na Androidzie już końcem czerwca, natomiast posiadacze telefonów spod znaku nadgryzionego jabłka będą musieli poczekać nieco dłużej. W wakacje zaktualizowana zostanie także aplikacja Xbox Music na oba te systemy, która w swojej testowej wersji będzie umożliwiała na przykład przesyłanie strumieniowe muzyki zapisanej w chmurze OneDrive.

_

źródło: Windows

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o