Cyanogen wyrósł na poważny system. Jest większy niż Windows i BlackBerry razem wzięte

CyanogenMod

Cyanogen – pod tą nazwą kryją się tak naprawdę dwa systemy operacyjne. Pierwszym jest Cyanogen OS, czyli komercyjny projekt, instalowany między innymi w telefonie One Plus One, z którym współpracę nawiązał Microsoft. Z kolei CyanogenMod to popularna modyfikacja Androida, która cały czas pozostaje niezależna. Jednak te dwa systemy razem stały się już poważną konkurencją dla największych graczy na rynku. Cyanogen jest dzisiaj większy niż Windows Mobile i BlackBerry razem wzięte!

Adnan Begovic – pracownik Cyanogen, w trakcie swojego wystąpienia na Seattle Code Rush, ogłosił, że oprogramowanie jest już zainstalowane na mniej więcej 50 mln urządzeń na całym świecie i tym samym jest bardziej popularne od Windowsa Mobile i BlackBerry razem wziętych. A to już niemały sukces, bo przecież jeszcze pod koniec 2013 roku Cyanogen był wykorzystywany przez „zaledwie” 10 mln użytkowników.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że za sukcesem oprogramowania stoi przede wszystkim CyanogenMod, czyli modyfikacja Androida, często dostępna także na starszych urządzeniach, które nie są już wspierane przez producentów. To właśnie ten system cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Głównie ze względu właśnie na wsparcie, ciągły rozwój i wiele rozwiązań, które nie są dostępne czy to w czystym, czy też nakładkowym Androidzie. Są to między innymi takie funkcje, jak chociażby możliwość podkręcania procesora telefonu, spore możliwości personalizacji, które normalnie nie są dostępne, a nawet własne aplikacje i usługi, np. do lokalizowania zgubionego lub skradzionego telefonu (chociaż to akurat oferuje też Google).

Druga strona medalu to Cyanogen OS, czyli komercyjna wersja systemu, oferowana między innymi w telefonach produkowanych przez kilku producentów w Indiach, czy też początkowo na One Plus One (teraz firma wykorzystuje własną modyfikację Androida – Oxygen OS). Nie ma jednak co się oszukiwać – ta komercyjna wersja nie jest na razie wielkim sukcesem, co pokazują chociażby nazwy producentów z niej korzystających. Firma przede wszystkim utrzymuje się z kolejnych rund finansowania. W ostatniej z nich firma otrzymała około 100 mln dolarów, a inwestycję w system rozważał nawet Microsoft. Skończyło się na tym, że firma z Redmond będzie preinstalować na Cyanogen OS swoje aplikacje, co i tak jest już sporym sukcesem.

Liczba 50 mln użytkowników też robi ogromne wrażenie, ale pewnie jeszcze nie na Google’u. Twórcy Androida co prawda powinni już zacząć z większym zainteresowaniem spoglądać w kierunku Cyanogena, ale na razie chyba nie ma powodów do obaw. W końcu 50 mln w porównaniu do grubo już ponad miliarda użytkowników to wciąż śmieszna liczba.

źródło: PhoneArena

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Damian JaroszewskiBuKoX Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
BuKoX
Gość
BuKoX

Nie od mobilnego Windowsa tylko „Windows Mobile” (nie mylić z WP) czyli trupa. Słaby chwyt marketingowy że strony Cyanogena. Myślałem, że stać ich na więcej.

Damian Jaroszewski
Gość

Słuszna uwaga! Poprawione ;)