Denerwuje Cię aplikacja Facebooka? Spróbuj wersję Lite (plik APK do pobrania)

Facebook udostępnił dzisiaj nową aplikację. Mowa o Facebook Lite, która powstała z myślą przede wszystkim o mniej wydajnych urządzeniach o miejscach, gdzie często bywają problemy z łącznością i czasami dostępna jest tylko sieć 2G. W skrócie – aplikacja ma okazać się przydatna przede wszystkim mieszkańcom krajów rozwijających, np. w Nepalu,, Sudanie, czy też Zimbabwe. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby samemu jej spróbować. Szczególnie, że normalna aplikacja potrafi irytować.

Aplikacja Facebook Lite ma wiele zalet. Appka to coś w rodzaju portu wersji webowej serwisu i została oparta na Snaptu, czyli aplikacji, która w 2011 roku została kupiona przez Marka Zuckerberga, i która pozwala na uruchamianie serwisu na tzw. ficzerfonach. W praktyce jest to niewielka aplikacja, zajmująca zaledwie 262 KB, która może i jest mocno ograniczona i pozbawiona wielu funkcji, ale oszczędnie zużywa dane, działa szybciej, no i spełnia się w swojej podstawowej roli.

Facebook Lite ma wszystko to, czego tak naprawę moglibyśmy wymagać od aplikacji Facebooka. Obsługuje Messengera, pozwala na zarządzanie stronami, czy też sprawdzanie, co dzieje się na grupach, do których należymy, no i obsługuje powiadomienia push. Możemy także publikować własne statusy i zdjęcia. Czego tak naprawdę wymagać więcej?

Aplikacja podobno po chichu zadebiutowała już kilka dni temu – 20 stycznia i aktualnie jest dostępna tylko w kilku krajach – Bangladeszu, Nepalu, Nigerii, Afryce Południowej, Sudanie, Sri Lance, Wietnamie oraz Zimbabwe. Wszystkie facebookowicze z tych państw służą najprawdopodobniej za beta-testerów i jest spora szansa, że Facebook Lite za jakiś czas trafi także w pozostałe regiony świata. Nie ma jednak co liczyć na oficjalną wersję w polskim Sklepie Google Play, gdyż aplikacja powstała z myślą o rynkach rozwijających się, a my do takich już raczej nie należymy.

Jeśli chcielibyście wypróbować aplikację Facebook Lite, bo z jakiś powodów denerwuje was domyślna aplikacja serwisu, to jedynym sposobem jest pobranie pliku APK (jest bezpieczny; link poniżej) i ręczna instalacja na smartfonie lub tablecie. Musicie się jednak liczyć z tym, że appka nie będzie działać tak, jak wersja, z którą do tej pory mieliście do czynienia.

Facebook Lite APK – pobierz (MEGA)

źródło: Android Authority

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o