Facebook pracuje nad nową aplikacją, która ma być… dialerem Androida

Dialer telefonu – jestem pewien, że nie każdy wie, czym jest. Jest to aplikacja, która służy po prostu do dzwonienia. To w niej wystukujemy numer telefonu lub wybieramy kontakt z ostatnio używanych. To nieodłączna część każdego telefonu z systemem Android. No to teraz wyobraźcie sobie, że taki dialer chce stworzyć Facebook. Patrząc na to, jak działają aplikacje największego serwisu społecznościowego na świecie, chyba nie zaryzykowałbym skorzystanie z nowej appki. Zresztą skąd u Marka Zuckerberga i spółki pomysł, że możemy potrzebować innego dialera?

Na informację o nowej aplikacji trafiło kilku użytkowników, którzy w appce Facebooka otrzymali dziwne powiadomienie. Najprawdopodobniej ktoś z facebookowej ekipy przedwcześnie coś uruchomił i wiadomość dotarła do użytkowników, którzy w ogóle nie mieli jej widzieć. Wskazują na to dwa elementy. Po pierwsze napis „FB-ONLY”, który sugeruje, iż miało to być zarezerwowane tylko dla pracowników firmy. Po drugie kliknięcie w przycisk „Install or Update” prowadzi do pustej strony, która najprawdopodobniej jest dostępna tylko w wewnętrznej sieci Facebooka. Ja oczywiście w taki zbieg okoliczności nie wierzę i sądzę, że to tzw. kontrolowany wyciek, ale załóżmy, że rzeczywiście był to przypadek.

Czego dowiadujemy się z tego prostego i krótkiego komunikatu? Tylko tyle, że Facebook pracuje nad nową aplikacją o nazwie… Phone (ang. telefon). Ma ona pokazywać informacje na temat numeru telefonu, który próbuje się do nas dodzwonić, a także automatycznie blokować podejrzane numery. Można z tego wywnioskować, iż aplikacja Phone miałaby zastąpić standardowy dialer Androida, czy też nakładek systemowych poszczególnych producentów. I teraz należałoby zadać pytanie – po co?

facebook phone

Oczywiście to, co nasuwa się pierwsze, to wykorzystanie naszych numerów telefonów w celach marketingowych. Baza numerów telefonów byłaby dla takiego podmiotu, jakim jest Facebook, absolutnie bezcenna. Pokazał to już przykład komunikatora WhatsApp, który został kupiony przez Marka Zuckerberga. Chociaż aplikacja nie zarabia wielkich pieniędzy, to zapłacono za nią krocie. Właśnie dlatego, iż miała ogromną bazę użytkowników, którzy musieli się rejestrować numerami telefonów. Nie będzie to aplikacja – jak sądzę – która miałaby przynosić firmie zyski, bo chyba nie ma takiej możliwości. Płatne opcje w dialerze telefonu lub po prostu wyświetlanie reklam absolutnie nie wchodzi w grę, bo nikt by z takiej appki nie skorzystał.

I tak już zastanawiam się, kto chciałby korzystać z aplikacji Facebook Phone. Przecież Android już sam w wielu przypadkach informuje o tym, kto do nas dzwoni, a nawet pozwala na szybkie wyszukiwanie numerów. Wystarczy tylko wpisać np. pizza, a dialer Androida wyszuka nam pobliskie pizzerie. Poza tym nie wiem, czy appka Phone w ogóle wyjdzie z fazy testów i w końcu zadebiutuje w Sklepie Google Play.

źródło: Android Police
Zdjęcie główne: mkhmarketing / Foter / CC BY

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o