Uważajcie na fałszywe aplikacje w sklepie Windows Phone!

Nokia Lumia 920 Windows Phone 8

Głośna była sprawa aplikacji na Androida, która miała chronić system przed szkodliwym oprogramowaniem, a w rzeczywistości po kliknięciu zmieniała się tylko jej ikonka. To są wady otwartego systemu. Okazuje się jednak, że chociaż nie identyczne, to jednak podobne problemy ma Windows, zarówno ten pełny, jak i w wersji Phone.

Oba sklepy Microsoftu zostały zalane przez podróbki aplikacji znanych z iOS i Androida. Pomimo tego, że mobilne kafelki to system coraz lepszy i pojawia się na nim coraz więcej appek, szczególnie tych najbardziej popularnych, to jednak wciąż kilku programów brakuje. Postanowili wykorzystać to oszuści, którzy kosztem użytkowników próbują zarabiać pieniądze.

W sklepach Microsoftu, niestety także tym dla Windows Phone, pojawiło się kilka podróbek znanych aplikacji z iOS oraz Androida

Na liście znajdziemy między innymi Snapseed, Instagrama, czy też Afterlight. Kosztują one zazwyczaj kilku dolarów, co już powinno wzbudzić podejrzenia użytkowników, ponieważ w wersji na konkurencyjne systemy są one darmowe. Poza tym zwróćcie uwagę na nazwy tych aplikacji. Nigdy nie jest to samo Instagram, a zawsze „Instagram:” (z dwukropkiem na końcu).

falszywe-aplikacje-windows-phone

Jak łatwo się domyślić, nie są to aplikacje w żaden sposób zbliżone do tego, co oferują ich oryginały. Powstały tylko po to, aby wyłudzać pieniądze od mniej zorientowanych użytkowników, którzy np. szukają swoich ulubionych appek po przesiadce na Windows Phone.

Microsoft na szczęście postanowił zająć się tą sprawą i wydał już w tej sprawie – poprzez serwis Slate – oświadczenie:

– Chcemy, aby Windows Phone oferował wysokiej jakości doświadczenia dla użytkowników, a jednocześnie był dostępny dla deweloperów. Bazując na informacjach od obu tych grup, podjęliśmy kroki ku temu, aby wyszukiwanie konkretnych aplikacji było łatwiejsze i generalnie poprawić jakość naszego sklepu. Aktualizacje pozwalają nam lepiej i szybciej zidentyfikować problematyczne aplikacje, a następnie usunąć je ze sklepu. Jednocześnie wiemy, że przed nami jeszcze wiele pracy i dlatego cały czas będziemy pracować nad naszą polityką, aby zachować odpowiedni balans między możliwościami dla deweloperów, a jakością appek, którą oczekują nasi klienci – możemy przeczytać w wypowiedzi rzecznika prasowego Microsoftu.

Pamiętajcie, aby dokładnie sprawdzać aplikacje, które chcecie kupić. Zwracajcie uwagę na takie szczegóły, jak właśnie dwukropek w nazwie lub podejrzany twórca aplikacji. Zawsze sprawdzajcie też oceny i komentarze innych użytkowników.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o