Firefox OS ostatecznie umarł. Mozilla zwolniła pracowników

Minęły mniej więcej cztery lata od momentu zaprezentowania systemu operacyjnego Firefox OS. Przez ten czas ani nie podbił on serca użytkowników, ani tym bardziej producentów sprzętu. Chociaż wciąż Mozilla o niego walczyła, to jednak musiała się poddać. Firefox OS jest już historią.

Mobilny Firefox OS, czyli w wersji na urządzenia mobilne, dokonał żywota już na początku grudnia 2016 roku. Nie oznaczało to jednak, że Mozilla całkowicie porzuca nieudany projekt. Oprogramowanie miało być dalej rozwijane, ale w nieco innych celach. Zespół odpowiedzialny za system robił wszystko, aby ich dziecko przetrwało. W ten sposób zrodziły się między innymi telewizory Panasonica ze zmodyfikowaną wersją Firefox OS.

Ostatecznie system nie pojawi się już nawet na telewizorach ani innych urządzeniach Internet of Things

Właśnie został całkowicie porzucony, a pracownicy za niego odpowiedzialni zwolnieni. Mowa o członkach zespołu „Connected Devices”, który składał się z około 50 osób. Wbrew pozorom Mozilla nie jest aż tak dużą organizacją, jak mogłoby się wydawać, więc zwolnienie tylko członków załogi jest sporym krokiem.

W oświadczeniu można przeczytać, że firma zmienia swoją politykę. Zamiast skupiać się na tworzeniu i skalowaniu komercyjnych produktów z kategorii Internet of Things, firma robi krok wstecz i wraca do etapu badań i rozwoju. W skrócie – projekt upadł, nie wiemy co dalej z nim zrobić i nie mamy pomysłów na żadne produkty, które mogłoby dla nas zarabiać.

Sama idea Firefox OS była niezwykle ciekawa. Był to system operacyjny w całości napisany w HTML, CSS i JavaScript. Wszystkie aplikacje również były webowe. To pozwalało tworzyć tanie urządzenia, ponieważ wymagania systemowe nie były wysokie. Wydaje się jednak, że w pewnym momencie przesadzono, gdyż telefon ze 128 MB pamięci RAM nie miał prawa wzbudzić zainteresowania.

Niemniej Firefox OS ostatecznie przeszedł do historii, chociaż tak naprawdę wszyscy zapomnieli o nim chyba już miesiąc po premierze…

źródło: Android Police

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o