Możesz pomóc w pracach nad lekarstwem na Alzheimera i to przez sen

Aplikacje są różne i podłużne. Są takie, które nie służą kompletnie do niczego, ale za to mnóstwo kosztują oraz takie, które mają wiele wspólnego z ludzkimi odchodami. Na szczęście są też aplikacje, które realnie pomagają ludziom i nie mówię tutaj o Gmailu, dzięki któremu możemy odbierać i pisać maile, ale o takich appkach, jak chociażby Folding@Home od Sony. Po zainstalowaniu jej możesz przyczynić się do pracy nad lekarstwem na wiele chorób, w tym między innymi Alzheimera i to wtedy, kiedy będziesz spał.

Folding@Home to projekt Uniwersytetu Stanford, który ma na celu zrozumienie w jakim sposób w naszym organizmie zachodzą pewne procesy i czemu w pewnym momencie i w którym momencie dochodzi do błędów, których skutkami są choroby, np. Alzheimer. To, co wyróżnia go na tle konkurencji, to dość ciekawy sposób przeprowadzania badań. Zamiast wykorzystywać superkomputery, naukowcy korzystają z mocy obliczonej urządzeń znajdujących się w naszym domach.

Projekt został wsparty przez firmę Sony, która już wcześniej udostępniła aplikację Folding@Home dla PlayStation 3. Dzięki niej posiadacze konsoli w określonym momencie mogli przekazać moc obliczeniową urządzenia na poczet prowadzonych badań. Dzięki temu naukowcy uzyskali ogromną moc obliczeniową i mogli przeprowadzić bardzo dokładne symulacje procesorów zachodzących w naszym organizmie.

Jednak czas PS3 powoli mija, głównie za sprawą PS4. Z drugiej strony ogromnie rozwinął się rynek urządzeń mobilnych i w tym kierunku postanowiło pójść Sony. Nowa aplikacja, dostępna na urządzeniach japońskiego producenta, pozwala na przekazanie na rzecz badań mocy obliczeniowej smartfonów Xperia.

folding-at-home-ps3-640x360

Dr. Vijay Pande, który należy do zespołu Folding@Home, powiedział, iż naukowcy potrzebują mniej więcej 150 tys. „dni smartfonowych”, aby przeprowadzić kolejną symulację. Jeden „dzień smartfonowy” to telefon działający na rzecz badania bez przerwy przez 24 godziny. Oznacza to, że wystarczy zaledwie 150 tys. osób, które na zaledwie dzień wirtualnie podarują naukowcom swoje smartfony lub też 10 tys. osób, które zrobią to przez 15 dni w roku.

Co ważne, aplikacja nie musi działać przez 24 godziny. Możemy ją uruchomić i przekazać moc obliczeniową urządzenia na przykład przez 8 godzin, kiedy będziemy spali. Trzeba jedna spełnić określone warunki:

  1. Telefon musi być w 100% naładowany i podłączony do ładowarki,
  2. Smartfon musi być podłączony do sieci WiFi,
  3. Dwa wcześniejsze warunki muszą być spełnione przez określony, ustalony przez użytkownika czas, np. 6 lub 8 godzin.

Sony sprawdziło dokładnie aplikację i zapewnia, że jest ona w pełni bezpieczna dla użytkowników. Na razie mogą ją zainstalować tylko użytkownicy telefonów Sony, ale już wkrótce ma zostać udostępniona wersja dla wszystkich użytkowników (na razie jest w wersji beta). Aby móc zainstalować aplikację Folding@Home, konieczne jest posiadanie smartfona z procesorem ARM i Androidem co najmniej w wersji 4.4. KitKat.

Folding@Home dla użytkowników Sony można pobierać ze Sklepu Google Play:

google_play

za: Phonedroid

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o