Nowa technologia Google sprawi, że telefony „będą ze sobą rozmawiać”

Copresence to nowa technologia, nad którą Google pracuje już od kilku miesięcy. Wcześniej mogliście o niej słyszeć, ale pod nazwą „Nearby”. Serwis Android Police dotarł do ciekawych informacji, które wskazują na to, że Copresence ma być czymś naprawdę ciekawym, dzięki czemu urządzenia z zielonym robotem oraz iOS-em będą ze sobą rozmawiać.

Copresence ma pozwoli na komunikowanie się urządzeń, które znajdują się w pobliżu. Owa komunikacja ma się odbywać na wielu poziomach od wysłania zdjęć, wiadomości i plików, poprzez udostępnianie miejsc i rzeczy – jakkolwiek to brzmi.

Telefony mają się lokalizować dzięki modułom Bluetooth oraz GPS. Być może będą także wykorzystywać technologię „whisper” (szeptu) używaną między innymi przez Google Chromecast do weryfikowania urządzeń (technologia wykorzystuje ultradźwięki). Z kolei samo przesyłanie plików miałoby się odbywać z użyciem WiFi lub WiFi Direct.

1-google-copresence

Nie myślcie jednak, że chodzi tylko o wymienianie się danymi, które można robić już od wielu lat, przy użyciu Bluetooth. Plany Google są dużo większe, chociaż nie znamy ich konkretów. Podejrzewam, że w pewnym stopniu urządzenia mogłyby komunikować się bez wiedzy użytkownika i wymieniać informacjami, które mogą się okazać w przyszłości przydatne. Oczywiście nie ma mowy o udostępnianiu prywatnych danych, bo to wiązałoby się z niemałym skandalem.

Co ciekawe, ślady Copresence pojawiają się już w dokumentacji dla deweloperów, a nawet pliku APK Usług Google Play, skąd udało się wyciągnąć grafiki prezentujące zadowolone telefony, które widzicie w tym wpisie. Poza tym Google ma patent na identycznie brzmiącą technologię, więc wyraźnie widać, że coś jest na rzeczy.

2-google-copresence

Niestety, w tym momencie jeszcze nie wiemy, kiedy Copresence miałoby zadebiutować. Ważną informacją jest to, że technologia miałaby działać zarówno na urządzeniach z Androidem, jak i iOS-em od Apple. To pokazuje też podejście Google’a do… Windowsa Phone. Waląc prosto z mostu – internetowy gigant na mobilne kafelki w czterech literach.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o