Google szykuje kolejne aplikacje dla iOS, ale wciąż „olewa” Windowsa Phone

Aplikacja Wiadomości i pogoda Google była do tej pory dostępna tylko na rodzimej platformie wyszukiwarkowego giganta, czyli Androidzie. Jednak firma zamierza poszerzyć swoją działalność o kolejną platformę i stąd premiera wydania na iOS. Niestety, Windows Phone raczej nie znajduje się w planach Google.

Aplikacja została przygotowana zarówno z myślą o użytkownikach iPhone’ów, jak i iPadów, bo warto pamiętać, że w ekosystemie Apple – inaczej niż w Androidzie – istnieje wyraźnie rozróżnienie na appki smartfonowe i tabletowe. Wiadomości i pogoda Google zbiera informacje z około 65 tys. serwisów internetowych i na tej podstawie proponuje użytkownikowi najważniejsze informacje z interesujących do tematyk oraz dane na temat pogody dla danego miejsca. Aplikacja istnieje w 60 różnych wersjach dla poszczególnych krajów.

Aplikacja jest już dostępna w App Store, gdzie oczywiście jest darmowa. Istnieje jednak pewne ograniczenie – aby z niej korzystać trzeba mieć ukończone co najmniej 17 lat. Nie wiem, z czego wynika taka polityka, ale tak już jest i nic z tym nie zrobimy.

Takie podejście wyraźnie pokazuje, że Google nie zamierza się zamykać w swoim własnym ekosystemie. Oczywiście nie jest to pierwsza aplikacja od internetowego giganta, która powstała z myślą o systemie iOS, ale coraz więcej tego typu pozycji daje nam już jakiś sygnał.

Szkoda tylko, że Google nie bierze przykładu z Microsoftu, który coraz śmielej poczyna sobie na Androidzie oraz iOS. Google zdaje się nie dostrzegać trzeciego mobilnego systemu operacyjnego, jakim bez wątpienia jest Windows Phone i najwyraźniej nie ma w planach tworzenia aplikacji z myślą o kafelkach. Relacje między Microsoftem i Google nigdy nie były łatwe, ale walka na rynku mobilnym zdaje się je jeszcze pogarszać.

Na razie Staya Nadella i spółka radzą sobie tworząc własne appki do obsługi serwisów i usług, które nie myślą o WP zbyt poważne, ale czy na dłuższą metę to wystarczy?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o