Google udostępnia narzędzie analityczne dla deweloperów gier

Gry mobilne coraz bardziej zyskują na znaczeniu i popularności, a co za tym idzie generują z każdym miesiącem coraz więcej przychodów dla deweloperów i dla samych producentów systemów mobilnych. Google doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego też kilka tygodni temu zapowiedziało na konferencji Game Developers Conference debiut specjalnego narzędzia analitycznego przeznaczonego właśnie dla twórców gier na platformę Android.

Od teraz wszyscy deweloperzy będą mieli możliwość skorzystania ze specjalistycznego narzędzia zawartego w Konsoli programisty Google Play. Ten analityczny moduł ma się idealnie spisywać w przypadku analizowania przychodów generowanych przez poszczególne produkcje, sprawdzania stabilności gier w porównaniu do konkurencyjnych pozycji oraz badaniu zachowań graczy, ich postępów, sposobów użytkowania przez nich gier oraz płatności, a nawet momentów porzucania konkretnych aplikacji.

google-play-narzedzie-analityczne-gry-1

Google od teraz pozwoli w szczegółowy sposób analizować, jak poszczególne gry będą radzić sobie na coraz trudniejszym rynku. Deweloperzy będą mogli zakładać sobie określone cele przychodów i sprawdzać, w jaki sposób będą one w momencie podsumowania odnosić się do przychodów rzeczywistych. Co więcej, gigant z Mountain View będzie także w stanie pomóc twórcom w sprawdzaniu płynności gier w odniesieniu do produkcji konkurencyjnych, przez co wygenerowane zostaną informacje pomocne przy dalszym aktualizowaniu aplikacji. Innymi ciekawymi raportami, jakie publikować będzie wspomniane narzędzie będą te, które odnosić się będą do zachowań samych graczy. Deweloperzy uzyskają na przykład informacje o ilości osób, które grają w konkretne gry nawet po siedmiu dniach od ich instalacji, a także o ich osiągnięciach.

google-play-narzedzie-analityczne-gry-2

Deweloperzy, którzy w swoich tytułach korzystają z usług Gry Google Play, nie będą musieli czynić żadnych dodatkowych kroków, by uzyskać dostęp do wygenerowanych raportów. Pozostali będą mogli używać narzędzia tylko wtedy, gdy wzbogacą kod konkretnej gry o kilka dodatkowych linijek kodu albo po prostu zaczną w tym konkretnym przypadku korzystać właśnie z powiązania z usługami Gry Google Play.

Przyznam szczerze, że nie jestem twórcą oprogramowania mobilnego, jednak wydaje mi się, że takie narzędzie jak właśnie rozbudowany system raportowania w przypadku gier jest świetnym dodatkiem dla wszystkich deweloperów, którzy będą mogli jeszcze lepiej i skuteczniej analizować swój biznes za pośrednictwem Konsoli programisty Google Play. Co to może oznaczać dla użytkowników takich produkcji? Z całą pewnością możemy spodziewać się jeszcze lepszych oraz bardziej stabilnych gier mobilnych oraz ich aktualizacji, co z całą pewnością wpłynie na rywalizację chociażby z popularnym App Store w aspekcie jakości udostępnionych do pobrania produkcji.

_

źródło: Android Developers Blog

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o