Rynek smartfonów zwalnia, a Windows Phone kurczy się o ponad 10 procent

Samsung Galaxy S6 Edge+

Firma analityczna IDC przygotowała raport na temat rynku mobilnego. Jej zdaniem w 2015 roku światowa sprzedaż smartfonów wzrośnie o 9,8 proc. Byłby to pierwszy rok w historii, w którym wzrost nie jest dwucyfrowy.

IDC prognozuje, że w całym 2015 roku na świecie sprzedanych zostanie 1,43 mld smartfonów. To o 9,8 proc. więcej niż w 2014 roku. Byłyby to pierwszy raz w historii, gdy wzrost jest jednocyfrowy. Za taki stan rzeczy odpowiadają przede wszystkim spowolnienia w Azji i na Pacyfiku (poza Japonią), Ameryce Łacińskiej oraz Europie Zachodniej. Głównym winowajcą mają być Chiny, które pod względem ilościowym są największym rynkiem na świecie. W Państwie Środka doszło do ekonomicznego spowolnienia i przełożyło się to na sprzedaż smartfonów.

Ciekawie prezentują się także dane na temat poszczególnych systemów operacyjnych. Android w 2015 roku ma się znaleźć na 1,16 mld sprzedanych urządzeń, co stanowi 81,2 proc. rynku. Oznacza to także wzrost o 9,5 proc. rok do roku. Na drugim miejscu jest oczywiście Apple z 226 mln sprzedanych telefonów (15,8 proc. rynku) i wzrostem 17,3 proc. w porównaniu do 2014 roku. Trzeciej miejsce niezmiennie okupuje Windows z zaledwie 31,3 mln urządzeń. To tylko 2,2 proc. rynku i spadek rok do roku aż o 10,2 proc.

idc-rynek-smartfonow-2015

W skrócie można chyba uznać, że wszystko pozostaje bez zmian. Apple ma prawie 16 proc. rynku. Android co prawda jest niekwestionowanym liderem, ale poszczególni producenci walczą o swój kawałek tortu. To sprawia, że ilościowo tylko Samsung sprzedaje więcej urządzeń od Apple. Z kolei Windows Phone pozostaje w daleki tyle za konkurencją i już chyba tylko kwestią czasu jest jego powolny upadek. Byłaby to niezwykle smutna i zła informacja, ponieważ jest to bardzo dobry system operacyjny. Szkoda, że nie chcą się nim zainteresować inny producenci, a przede wszystkim deweloperzy aplikacji. Sytuacja jest coraz lepsza, ale to wciąż za mało, aby przekonać niezdecydowanych.

Jednocześnie IDC przewiduje, że do 2019 roku sytuacja pozostanie niemal bez zmian. Android dalej ma mieć podobne udziały na poziomie 82,6 proc. Apple cały czas będzie oscylować w granicach 13-17 proc., a Windows nie wybije się ponad 2,5 proc. Czy w sumie wszystko już jest ustalone i nic się nie zmieni przez najbliższe kilka lat. Trochę to smutne. Co najwyżej możemy się spodziewać walki między poszczególnymi producentami smartfonów z Androidem.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o