IKO wprowadza mobilne płatności zbliżeniowe HCE

Aplikacja IKO PKO BP

Płatności mobilne to coraz popularniejsza forma płacenia za zakupy czy to w internecie, czy też w normalnych sklepach. Standardów i możliwości jest kilka, ale zdecydowanie najwygodniejsze są płatności HCE (Host Card Emulation), które właśnie zostały wprowadzone w aplikacji IKO banku PKO BP.

Zasada działania systemy HCE jest niezwykle prosta. Można powiedzieć, że smartfon zastępuje nam kartę zbliżeniową. Wystarczy tylko mieć kartę VISA (MasterCard na razie nie są obsługiwane, ale to kwestia czasu) i smartfon z Androidem oraz modułem NFC. W aplikacji IKO wybieramy kartę, która ma być obciążana w przypadku transakcji. Następnie wystarczy tylko zbliżyć telefon do terminala płatniczego, aby zapłacić za zakupy. Transakcje do 50 zł – tak samo, jak w przypadku kart zbliżeniowych – nie wymagają dodatkowych czynności. Kwoty powyżej 50 zł trzeba zatwierdzić kodem PIN, który wcześniej ustawiliśmy w aplikacji IKO. Ważne jest też to, że do przeprowadzania transakcji nie jest wymagane połączenie z Internetem, ani nawet włączania aplikacji. Wystarczy tylko odblokować telefon.

IKO-PKO-BP-Android

Poza tym nowa aplikacja IKO pozwala na:

  • Przelewy na numery telefonów, ale pod warunkiem, że przelew robimy do osoby korzystającej z banku z obsługą systemu BLIK,
  • Logowanie się przy pomocy odcisków palców,
  • Złożenie wniosku o konto przez aplikację.

Jak już wspominałem, IKO na razie nie obsługuje kart MasterCard, ale to tylko kwestia czasu. PKO BP obiecuje, że funkcja wkrótce zostanie udostępniona także posiadaczom tych kart (najprawdopodobniej potrwa to kilka miesięcy). Do poprawnego działania aplikacji wymagany jest smartfon z systemem Android w wersji co najmniej 4.4 KitKat oraz modułem NFC. Usługa działa niezależnie od naszego operatora komórkowego.

PKO BP jest czwartym bakiem w Polsce, który wprowadził płatności mobilne HCE. Wcześniej zrobiły to między innymi Getin Bank, BZ WBK oraz Pekao.

Aplikację IKO można pobrać za darmo ze Sklepu Google Play:

google_play

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o