Już wiemy, ile Google zarobił do tej pory na Androidzie. Kwota nie powala…

Od kilku lat twa proces sądowy między Oralce i Google. Pierwsza firma oskarża drugą o wykorzystywanie oprogramowania Java w Androidzie bez uiszczania opłat. Nie to jednak jest tutaj najważniejsze. Dzięki procesowi dowiedzieliśmy się, ile Google do tej pory zarobił na Androidzie. Nie jest to kwota powalająca na kolana.

Zdaniem prawników Oracle Google zarobił na Androidzie do tej pory 22 mld dol., co przekłada się na 31 mld dol. przychodów – donosi Bloomberg. Kwota dotyczy całego okresu istnienia systemu operacyjnego, czyli w sumie już 7,5 roku. Co więcej, Google utrzymuje, że te dane pochodzą z wewnętrznego i poufnego raportu finansowego i nie powinny znaleźć się w rękach prawników drugiej strony. Tym samym uzyskaliśmy przynajmniej częściowe potwierdzenie, że kwoty się zgadzają.

– Google nigdy nie publikuje osobno przychodów ani zysków z Androida. Te poufne dane są bardzo ważne i publiczne ich ujawnianie może mieć ważny, ale przede wszystkim negatywny wpływ na Google – możemy przeczytać w oświadczeniu firmy.

Oracle zdecydowało się na ujawnienie danych, aby pokazać, jak dużo Google zarobił na Androidzie. Im większa jest ta kwota, tym większego odszkodowania firma może domagać się za wykorzystywanie oprogramowania Java. Nawet jeden z pracowników Google, który pracował nad Androidem, miał powiedzieć, że wszystkie alternatywy dla oprogramowania Oracle były beznadziejne.

Samsung Galaxy S6

Abstrahując jednak od samego procesu sądowego, warto zastanowić się nad kwotą, jaką Google do tej pory zarobił na Androidzie. W końcu 31 mld dol. przychodu i tylko 22 mld dol. zysku w ciągu ponad 7 lat to nie jest kwota, którą można byłoby się zachwycać. Google zarabia na Androidzie na dwa sposoby – na reklamach w aplikacjach i grach oraz na sprzedaży w Sklepie Play.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że pierwsze lata istnienia Androida nie były zbyt dochodowe. Najprawdopodobniej system przynosił duże straty i dopiero w ostatnich latach zaczął zarabiać. Ale to tak naprawdę nic nie zmienia. App Store w 2015 roku zarobił 20 mld dol., z czego około 6 mld trafiło do Apple (70 proc. zarabiają deweloperzy). Według raportu App Annie – App Store w 2015 roku przyniósł o 75 proc. większe zyski niż Google Play. Oznaczałoby to, że na grach i aplikacjach Google zrobił w 2015 roku niecałe 3,5 mld dol. Dużo? Mało? Raczej mało, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że użytkownicy Androida pobierają dwa razy więcej aplikacji od posiadaczy iPhone’ów i iPadów.

Z drugiej strony liczenie zysków z Androida na podstawie reklam i Sklepu Play jest nieco niesprawiedliwe. Należałoby się jeszcze zastanowić, ile osób – dzięki systemowi operacyjnemu – zaczęło korzystać z usług Google. Ile z nich wykupiło dodatkową przestrzeń w Google Drive. Ile ma pakiet premium w Zdjęciach Google.

Twórcy największej wyszukiwarki na świecie zyskali tak naprawdę dużo więcej niż tylko pieniądze. Mają nas, użytkowników i nasze dane. Wiedzą o nas czasami więcej niż my sami. A tego nie da się wycenić.

Zdjęcie: Carlos Luna / Foter / CC BY

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Mobincube Polska Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mobincube Polska
Gość
Mobincube Polska

Wydaje się, że kwota zarobiona bezpośrednio na Androidzie nie jest aż taka istotna. Google raczej traktuje to jako inwestycję i zajmowanie miejsca. Podzielili rynek między siebie i Appla, wypychając z niego najpierw BlackBerry a teraz już w zasadzie Windowsa. Tak jak piszecie w podsumowaniu, zyskują na tym dużo więcej i napędzają klientów na wszystkie inne usługi.