Chcesz przyspieszyć swojego smartfona? Odinstaluj Facebooka i Messengera

Smartfony nie zawsze działają tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Wiele osób narzeka, że z czasem znacząco zwalniają swoją pracę i już nie są tak wydajne, jak na początku. Jednak winnych czasami powinniśmy szukać zupełnie gdzie indziej niż nam się wydaje. Dowodzi tego eksperyment jednego z użytkowników Reddita o nicku Pbrandes_eth.

Owy użytkownik jest na co dzień posiadaczem LG G4. Postanowił on sprawdzić, jak Facebook i Messenger wpływają na wydajność urządzenia. Nie od dzisiaj wiadomo, że obie aplikacje pożerają sporo zasobów i energii, ale nigdy nie było na to jednoznacznego dowodu. Za sprawą eksperymentu Pbrandes_eth to się zmieniło. Teraz już wiemy, że jeśli chcemy przyspieszyć smartfona, to powinniśmy odinstalować aplikacje Facebooka.

Do przeprowadzenia testów użytkownik wykorzystał program DicoMark. Już na samym początku okazało się, że zarówno Facebook, jak i Messenger często powodują wybudzanie urządzenia, bez ingerencji użytkownika. Tak zwany wakelock jest wykorzystywany do podtrzymania działających aplikacji i ominięcia mechanizmów oszczędzania energii. W ten sposób Facebook i Messenger cały czas mogą działać w tle, pobierać informacje i wyświetlać powiadomienia.

Po tym użytkownik postanowił sprawdzić szybkość otwierania innych aplikacji. Pierwszy test przeprowadził z zainstalowanymi Facebookiem i Messengerem, a następnie po odinstalowaniu obu appek. W drugim przypadku uruchamianie było o 15 procent szybsze, co jest znaczącą różnicą. Warto przypomnieć, że test przeprowadzono na LG G4, czyli bardzo wydajnym urządzeniu. Na starszych i wolniejszych smartfonach przyrost powinien być jeszcze większy. Najlepiej samemu to przetestować. Nie jest też powiedziane, że na każdym urządzeniu odinstalowanie aplikacji pomoże. Spodziewam się jednak, że różnice mogą być spore.

Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej korzystać z Facebooka w przeglądarce. Nie stracicie w ten sposób żadnych funkcji, poza powiadomienia w czasie rzeczywistym. Czasami jednak warto uwolnić się od mediów społecznościowych i ciągłego zerkania do smartfona.  Alternatywą może być także Facebook Lite, który jest dużo lżejszy od standardowej wersji aplikacji.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o