Umiera kolejny, mobilny system operacyjny. BlackBerry podejmuje jedyną słuszną decyzję

Rynek mobilny jest niezwykle wymagający. Wiele firm próbowało na nim zaistnieć z marnym skutkiem. Jeszcze kilka lat temu dominowały przecież takie marki jak Nokia i BlackBerry. Pierwsza z nich już nie istnieje, a druga właśnie porzuca swój własny system operacyjny.

Prezes BlackBerry, John Chen – w rozmowie z serwisem CNET – powiedział w trakcie CES 2016, że wszystkie urządzenia, które zostaną zaprezentowane w 2016 roku, będą działać na systemie Android. Zupełnie tak, jak jest w przypadku najnowszego flagowca BlackBerry Priv. Oznacza to, że BlackBerry porzuca swój własny system operacyjny.

Jednocześnie Chen zapewnił, że w przyszłym roku zobaczymy jeden, a najprawdopodobniej nawet dwa nowe urządzenia spod szyldu BlackBerry. Podobno Priv przyjął się całkiem nieźle na rynku, oczywiście jak na kanadyjską markę, więc jest spora szansa, że dotychczasowy plan na nieco inne, oryginalne urządzenia nadal będzie nadal realizowany.

Nie należy się dziwić decyzji BlackBerry. Udziały kanadyjskiej firmy w ostatnich latach poleciały na łeb na szyję. Upieranie się przy własnym systemie operacyjnym nie miało najmniejszego sensu. Już przykłady Nokii, a nawet Palm pokazały, że taka strategia nie prowadzi do niczego dobrego. Obie, kiedy tak moce marki, dzisiaj już nie istnieją, bo twardo trzymały się systemów, których udziały rynkowe były bardzo małe. Kanadyjczycy nie chcą powtarzać tych samych błędów.

BlackBerry-Priv-1

Zresztą BlackBerry OS to nie pierwszy system mobilny, który kompletnie nie poradził sobie w erze smartfonów. Microsoft, mimo ogromnych nakładów pieniężnych, cały czas nie może rywalizować z Androidem lub iOS. Co więcej, z roku na rok jest coraz gorzej, a przesuwająca się premiera mobilnego Windowsa 10 i problemy z ostatnimi flagowcami na pewno sytuacji nie poprawią. Podobno los spotkał także Firefox OS. Mozilla to też dobrze znana marka, a praktycznie od samego początku skazała się na porażkę na rynku mobilnym.

Wydaje się, że decyzja BlackBerry jest jedyną słuszną. Android to system, w który warto inwestować. Powstaje na niego mnóstwo aplikacji, jest cały czas rozwijany, a przede wszystkim znajomy dla większości użytkowników smartfonów na świecie. Dzięki temu więcej osób może się zdecydować na zakup nowego smartfona BlackBerry, bo nie będą czuć, że cokolwiek ryzykują.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o