Samsung kończy z komunikatorem ChatOn

Samsung nie jest w łatwiej sytuacji – o czym już pisaliśmy. Koreańska firma zarabia coraz mniej, więc przyszedł czas na przejrzenie portfolio. Oprócz znacznego uszczuplenia ilości oferowanych modeli smartfonów i tabletów Samsung zamierza także zrezygnować z usług, które nie przynoszą zysków i nie wykazują żadnych perspektyw na rozwój. Jedną z pierwszych ofiar ma być komunikator ChatOn.

ChatOn to nic innego, jak komunikator mobilny, który był domyślnie instalowany na wszystkich urządzeniach mobilnych od Samsunga. W związku z tym miał dość sporą liczbę użytkowników, chociaż tak naprawdę nigdy nie był w stanie konkurować z takimi tuzami, jak chociażby What’s App czy też WeChat. Od pewnego czasu konkurenci szybko rosną w siłę, a aplikacja Samsung stoi w miejscu.

Jak donosi serwis The Korea Times, szefowie Samsung uznali projekt ChatOn za biznes, który nie ma szans na wielki rozwój w przyszłości i w związku z tym mają zamiar go zamknąć. To pokłosie ostatnich wyników finansowych, które są dużo gorsze od oczekiwanych. Samsung wziął się ostro do pracy i przegląda teraz całe swoje portfolio w poszukiwaniu oszczędności. Najwyraźniej własny komunikator będzie jedną z pierwszych ofiar. I nie ma czemu się dziwić. Pomimo tego, że ChatOn należy do ajbardziej popularnych komunikatorów mobilnych na świecie, to od dawna stoi w miejscu, a konkurenci cały czas rosną. Duża w tym zasługa samej appki, która trąci już myszką i jest mocno przestrzała.

Jednak aplikacja nie zostanie nagle zamknięta. Proces najprawdopodobniej będzie przebiegał systematycznie i Koreańczycy będą wyłączać komunikator w kolejnych państwach, zaczynając od tych, w których cieszył się najmniejszą popularnością. Na samym końcu zostaną Chiny, gdzie co prawda ChatOn ma aż 100 mln użytkowników, ale jego wzrost został zahamowany przez rosnąc popularność największych konkurentów.