Już nie kupisz urządzenia z serii Google Play Edition. Najprawdopodobniej nigdy

Stało się to, czego od jakiegoś czasu mogliśmy się spodziewać. Z miesiąca na miesiąc, z tygodnia na tydzień ze Sklepu Google Play znikały kolejne urządzenia z linii Google Play Edition. Najpierw zamknięto sprzedaż Sony Xperia Z Ultra, później Samsunga Galaxy S4 i LG GPad 8.3. W końcu ostał się tylko jeden model – HTC One (M8) Google Play Edition, ale w końcu in on został usunięty. Czy to już koniec tej serii telefonów sygnowanych przez Google? Na to wygląda.

Telefony i tablety z serii Google Play Edition to nic innego, jak sprzęty konkretnych producentów, ale pozbawione autorskich nakładek na system operacyjny. Zamiast tego urządzenia mają zainstalowanego tzw. czystego Androida. Tym samym są one konkurencją dla Nexusów i to całkiem niezłą konkurencją.

Jednak ostatnie miesiące nie były tak owocne dla miłośników Google Play Edition. Najpierw w Sklepie Google Play w ogóle nie pojawił się Samsung Galaxy S5, a potem zniknęły: Sony Xperia Z Ultra, Galaxy S4 oraz G Pad 8.3. W końcu ostał się tylko jeden model – HTC One (M8). Jednak wczoraj i on zniknął ze sklepu i jego sprzedaż nie jest już dłużej prowadzona. Na miejsce usuniętych smartfonów i tabletów nie pojawiły się żadne nowe. Czy to koniec tego programu?

htc-one-m8-google-play-edition

Wiele na to wskazuje. Ot chociażby cena smartfonów z Google Play Edition. Taki HTC One (M8) kosztował aż 699 dol., czyli sporo więcej od swojego tradycyjnego odpowiednika. Można z tego wywnioskować, że raczej nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem. Zresztą otwartość Androida pozwala na dość łatwą instalację czystej wersji systemu na takim urządzeniu – jeśli dostępny jest obraz systemu – więc bardziej opłacalny jest zakup normalnej wersji i zmodyfikowanie oprogramowania.

Poza tym urządzenia z serii Google Play Edition to zawsze konkurencja dla Nexusów – flagowych sprzętów od Google. Skoro nie sprzedawały się zbyt dobrze i nie pojawiały się na ich miejsce nowe modele, to nie było sensu utrzymywać cały program, który zresztą nie był nawet specjalnie promowany czy też reklamowany.

Warto też pamiętać o tym, że kilka miesięcy temu pojawiały się pogłoski na temat programu Android Silver, który miał zastąpić Nexusy. Zamiast sprzętów sygnowanych przez Google miały trafić do sprzedaży właśnie flagowe urządzenia od producentów, ale z czystą wersją Androida. Jednak program – według pogłosek – szybko został porzucony, ponieważ firmy nie były nim zainteresowane. To też może być wskazówka do tego, iż podobnie było w przypadku Google Play Edition.

Jakakolwiek nie byłaby prawda, to nie sądzę, abyśmy w najbliższym czasie zobaczyli w Sklepie Google Play kolejne urządzenia z serii GPE. Zniknięcie HTC One (M8) to najprawdopodobniej koniec tego programu.

źródło: Android Police

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o