Kto zarabia na Androidzie? Lista jest zaskakująco krótka

Chociaż Android jest najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie, to z jedną rzeczą radzi sobie dość słabo. Chodzi o zarabianie pieniędzy. Apple zgrania aż 92 procent zysków z rynku mobilnego. W takim razie kto zarabia na Androidzie – Google, Samsung, a może Microsoft? Lista jest zaskakująco krótka.

Google

Google wcale nie zarabia dużo na Androidzie. Przede wszystkim dlatego, że system jest oddawany za darmo. Producenci smartfonów nie muszą płacić za każdą instalację oprogramowania, jak ma to miejsce np. w przypadku Windowsa. Ale nie oznacza to, że Google w ogóle nie zarabia. Internetowy gigant wyszedł z założenia, że pieniądze zaczną spływać z reklam mobilnych. I tak też jest. W 2014 roku Google zarobił niecałe 12 mld dolarów. Problem polega na tym, że aż 75 procent pochodziło z urządzeń marki Apple. To oznacza, że na Androidzie firma zarobiła jakieś 3 mld dolarów. Trochę mało…

Microsoft

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale naprawdę niezłe pieniądze na Androidzie zarabia Microsoft. Wszystko z powodu patentów, za które muszą płacić producenci smartfonów. Szacuje się, że z każdego sprzedanego telefonu z Androidem Microsoft zarabia od 5 do 15 dolarów. W sumie przekłada się to na jakieś 2 mld dolarów rocznie, z czego połowę płaci Samsung.

Samsung, Sony, LG i inni producenci

Apple zgrania 92 procent zysków ze sprzedaży smartfonów. To pokazuje, że pozostali producenci nie mają zbyt wiele do podziału. Bardzo dobrze radzi sobie Samsung, który średnio zarabia około 33 dolary na każdym sprzedanym smartfonie. Na plusie jest też LG, ale zysk to zaledwie 0,016 dolara na urządzeniu. Z kolej HTC traci aż 37 dolarów na każdym smartfonie, Sony 26 dolarów, a Lenovo/Motorola 18 dolarów. Rynek Androida nie jest łatwy, nawet dla takich gigantów.

Deweloperzy aplikacji

Niestety, tutaj także Apple radzi sobie lepiej. Wynika to przede wszystkim z powodu piractwa, które na Androidzie jest dość poważnym problemem. O ile aż 25 procent deweloperów na iOS-a zarabia ponad 5 tys. dolarów miesięcznie, to w przypadku Androida jest to już tylko 16 procent deweloperów. W przypadku zielonego robota zarabia się przede wszystkim na wielkich hitach, a o takie nie jest łatwo.

Jak widać Android nie przynosi aż tak wielkich zysków, jak mogłoby się wydawać. Najlepszy interes na systemie operacyjnym robi tak naprawdę Microsoft, który niewiele ma z nim wspólnego. Miejmy nadzieję, że już wkrótce to się zmieni, bo przecież jak długo można produkować smartfony, na których się traci?

źródło: Android Pit

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o