Nowy właściciel Here zdradza, jakie ma plany wobec Map

Już kilka miesięcy temu zapowiedziano, że Mapy Here zostaną sprzedane konsorcjum BMW, Audi i Daimler AG (Mercedes). Wczoraj stało się to faktem, a przy okazji nowy właściciel zdradził, jakie ma plany wobec aplikacji. Jeśli dotrzyma słowa, to mamy powody do optymizmu.

Dokładnie 6500 pracowników Here (strasznie dużo!) przeszło do konsorcjum powołanego przez BMW, Audi i Daimler AG. Tym samym pożegnali się z Nokią, z którą byli związani od wielu lat. Ale jakie są plany w związku z Mapami Here?

W komunikacie możemy przeczytać, że na razie (kluczowe stwierdzenie) żadne dotychczasowe działania nie zostaną wstrzymane i wszystko będzie działać tak samo, jak do tej pory. Oznacza to, że Here będą dostępne w formie aplikacji mobilnych na Androida, iOS-a oraz Windows Phone’a. Co prawda w przypadku ostatniego appka nie jest dostępna już od wielu tygodni, co podobno jest spowodowane „problemem technicznym”, ale jest spora szansa, że wkrótce wróci na swoje miejsce.

Poza tym Here mają być w przyszłości wykorzystywane do obsługi autonomicznych samochodów BMW, Audi i Mercedesa. A to oznacza, że mapy przez cały czas będą aktualizowane. Tak naprawdę, to ciężko je dzisiaj nazywać mapami, bo to po prostu ma być cyfrowa wersja otaczającego nas świata. Konsorcjum rozważa także udostępnienie Map innym podmiotom, wykorzystującym chmurę i geolokalizację.

Jednak najciekawiej prezentuje się ostatnia zapowiedź. Mapy Here mają być aktualizowane między innymi dzięki samochodom trzech wymienionych marek i wszystkich innych, które zdecydują się licencjonować Here. Nasze prywatne samochody będą na bieżąco zbierać informacje o otaczającym nas świecie, co pozwoli na jeszcze szybsze i dokładniejsze aktualizowanie, a także przesyłanie w czasie rzeczywistym informacji o korkach, pracach drogowych czy też wypadkach. Oczywiście wszystko ma się dziać anonimowo, bez naruszania prywatności użytkowników.

Plany brzmią naprawdę obiecująco i już za kilka lat Here mają szansę stać się potężnym narzędziem. Zastanawiam się jednak, czy wtedy wciąż dla właścicieli opłacalne będzie udostępnianie map za darmo wszystkim użytkownikom systemów mobilnych. W końcu Here mogą stać się ważnym argumentem za kupnem danego auta. Ale jeśli będziemy mogli mieć takie same mapy w telefonie, to żaden to argument. No i zastanawia stwierdzenie, że „na razie” wszystkie pozostaje na swoim miejscu. Jak dla mnie to jednoznaczna informacja, że wszystko może się jeszcze zmienić.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o