Nie spodziewałem się tego po Microsofcie. Firma interesuje się… modyfikacją Androida

Można spodziewać się wielu rzeczy po firmach działających na rynku mobilnym, ale ta informacja ogromnie mnie zszokowała. Według serwisu The Information, twórcy CyanogenModa spotkali się ostatnio z prezesem Microsofotu, Stayą Nadellą. Czyżby twórcy Windowsa Phone na nowo zainteresowali się Androidem?

Sprawa nie jest taka oczywista i z całą pewnością nie należy wysnuwać zbyt pochopnych wniosków. Microsoft skupia się na systemie Windows Phone i po przejęciu komórkowego biznesu Nokii szybko wyeliminował projekt Nokia X, czyli budżetowego smartfona z mocno zmodyfikowaną wersją Androida. Satya Nadella nie chce najwyraźniej inwestować w zielonego robota i wciąż będzie walczył o mobilne kafelki. Ale czy na pewno?

Gdyby Microsoft rzeczywiście zechciał wykorzystać CyanogenModa, to byłaby to nie lada sensacja. To zdecydowanie najpopularniejszy ROM Androida, który systematycznie buduje wokół siebie coraz większą społeczność, a na dodatek rozwija własne usługi, często konkurencyjne wobec Google’a. Jednak CyanogenMod, inaczej niż Nokia X, nie oddziela się murem od internetowego giganta. Cały czas można mieć konto Google i korzystać z dobrodziejstw chociażby Sklepu Google Play.

cyanogenmod

Dlatego też informacje o tym, jakby Microsoft miał zainwestować w najpopularniejszy ROM Androida albo nawet kupić firmę, która z nim stoi, wsadziłbym między bajki. Chodzi o to, aby przez system CyanogenMod promować swoje usługi i aplikacje, a tych przecież na Androidzie nie brakuje. Microsoft w ostatnich miesiącach mocno zmienił podejście do innych platform, czego dowodem jest chociażby wydanie Office’a przystosowane do systemu iOS oraz plany stworzenia pakietu biurowego w wersji na tablety z Androidem. Co więcej, oba te przedsięwzięcia sprawiły, że przedłuża się premiera Office’a na tablety z… Windowsem.

Promowanie swoich produktów przez najpopularniejszy ROM Androida mogłoby być całkiem ciekawym pomysłem. Microsoft doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jaką potęgą w tym momencie jest system z zielonym robotem, a skoro powstały praktycznie wszystkie aplikacje z usługami twórców Windows Phone (OneDrive, OneNote, mobilny Office itd.), to czemu nie spróbować przy okazji zdobyć nowych klientów? CyanogenMod na pewno dostały niezły zastrzyk gotówkowy, a Microsoft większe grono odbiorców. Proste i przyjemne.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o