Microsoft wypuszcza darmowe Visual Studio i otwiera platformę .NET

Chyba nikt się tego nie spodziewał! Microsoft wypuścił część kodu .NET na licencji open source. Również środowisko programistyczne Visual Studio zostaje opublikowane za darmo.

Nie od dziś wiadomo, że Microsoft pod rządami Satyi Nadelli to już nie ta stara skostniała korporacja. Teraz Microsoft prze do przodu, widząc potencjał nie w produktach, ale w usługach. Jednak informacja którą usłyszeliśmy dziś, zaskoczyła wszystkich. Firma z Redmond ma zamiar w ciągu najbliższych kilku miesięcy udostępnić cały kod źródłowy platformy .NET dla wszystkich, za darmo. Dziś tylko część została opublikowana na GitHubie. Dodatkowo, środowisko programistyczne Visual Studio zostało upublicznione za darmo.

Dlaczego piszę o tym na portalu o aplikacjach? Przecież jest to informacja interesująca tylko dla programistów. Otóż nie. Dla nas użytkowników jest równie ważna. Gdyż niesie za sobą kilka konsekwencji. Oto one:

  • cały kod .NET zostanie opublikowany przez Microsoft i dostęp do niego będzie miał każdy. Więc, będzie on działał nie tylko na Windowsie, jak to było dotychczas. Systemy Linux i OS X również go obsłużą. Wszyscy będą mogli tworzyć aplikacje korzystając z .NET bez względu na system
  • środowisko programistyczne Visual Studio jest od dziś darmowe dla wszystkich. Konsekwencja jest taka sama jak powyżej. Dodatkowo każdy może programować w tym środowisku. Nie trzeba już kupować drogich licencji.
  • rozszerzenie dla Xamarin. Jest to narzędzie pozwalające przenosić aplikację na Androida lub iOS z gotowych kodów aplikacji pod Windows lub Windows Phone. Zaoszczędza to czas developerów aplikacji multiplatformowych
  • wewnątrz Visual Studio znajduje się emulator Androida pozwalający na szybkie sprawdzenie naszej aplikacji

microsoft_visualstudio_emulator

Dla nas, zwykłych użytkowników to bardzo dobre wiadomości. Po pierwsze tworzenie aplikacji na Windowsa i inne systemy będzie prostsze i bardziej dostępne. W konsekwencji pojawi się więcej aplikacji, miejmy nadzieję tych wartościowych.

Tymi ruchami Microsoft chce uczynić z .NET środowisko multiplatformowe i otwarte. Aby tworzyć aplikacje na wiele systemów nie trzeba już pisać oddzielnych kodów. Visual Studio zajmie się tym za nas. I to od dziś za darmo. Microsoft więc chce nawiązać do multiplatformowej Javy. Dotychczas jedyną różnicą między Javą a .NET była otwartość. DotNET był tylko platformą Windowsową. Od teraz to rozgraniczenie przestaje istnieć.

Jednak, aby w pełni udostępnić kod .NET potrzeba kilku miesięcy. Chodzi o sprawy licencjonowania i inne wewnętrzne procesy Microsoftu.

Visual Studio pozostaje płatny w wersjach dla korporacji i dużych firm. Zwykli użytkownicy mogą go używać za darmo.

Kierunek w jakim rozwija się Microsoft jest bardzo ciekawy. Z firmy zamkniętej coraz bardziej się otwiera. Darmowy Office dla iPadów i iPhone’ów, teraz upublicznienie platformy .NET. Ciekawe co przyniesie nam przyszłość. Może darmowego Windowsa 10 w podstawowej wersji? Byłoby cudnie.

źródła: Wired, The Verge

Fot. Wikipedia

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o