Microsoftowi grozi zakaz sprzedaży smartfonów na terenie USA

Nie, w tytule nie ma żadnego błędu. Wszystko napisałem prawidłowo. Dlaczego Microsoft może mieć aż takie problemy? Wszystko z powodu kolejnego etapu wojen patentowych z firmą InterDigital. Batalia trwa już od 2007 roku, kiedy to zamiast Microsoft na polu walki stała Nokia. Po wykupienia mobilnego interesu Finów działa musieli wytoczyć amerykanie. No i na razie przegrywają, chociaż jeszcze mają szansę się uratować. Ale ryzyko niepowodzenia jest jak najbardziej realne.

Cała sprawa zaczęła się w 2007 roku, kiedy to firma InterDigital oskarżyła Nokię o złamanie kilku patentów w swoich urządzeniach mobilnych. Początkowo ITC (International Trade Commission) odrzuciło te oskarżenia, ale w 2012 roku sąd nakazał ponownie przyjąć się sprawie i dokumenty ponownie wróciły do ITC. W międzyczasie Microsoft wykupił mobilny biznes Nokii i tym samym przejął wszystkie rozwiązania. Dlatego teraz to amerykanie muszą walczyć o swoje, a nie Finowie.

Wczoraj sędzia ogłosił, iż Microsoft złamał dwa patenty, które należą do InterDigital. Jednocześnie dodał, że nie byłoby to wbrew interesom publicznym, gdyby zakazać sprzedaży smartfonów Lumia na terenie Stanów Zjednoczonych. Jednak zanim taki zakaz zostanie wprowadzony, sprawie musi przyjrzeć się cała komisja. Dopiero ona ma moc prawną do nałożenia zakazu sprzedaży urządzeń w Stanach Zjednoczonych.

Patenty dotyczą łączności bezprzewodowej. Wiceprezes InterDigital – Lawrence Shay – powiedział po ogłoszeniu decyzji, iż jego firma cały czas jest otwarta na dyskusję z Microsoftem i chętnie będzie licencjonować amerykańskiej firmie swoje rozwiązania. Jednocześnie Microsoft w swoim oświadczeniu napisał, że z powodzeniem walczyli już z trollami patentowymi (oczywiście nie użyto takich słów), którzy nadużywają branżowe standardy.

Nie zmienia to jednak faktu, że na Microsoftem wisi topór o nazwie „zakaz sprzedaży smartfonów w USA”. Groźba jest realna i chociaż Stany Zjednoczone nie są wielkim rynkiem dla Satyi Nadelli i spółki, to jednak taki cios na pewno zachwiałby firmą i już tylko o krok byłoby od nokautu. Jednak nie sądzę, aby do tego doszło. Nawet jeśli Microsoft przegra sprawę, to na pewno dogada się z InterDigital i w końcu będzie płacić za wykorzystywanie patentów. Tak samo, jak producenci smartfonów z Androidem płacą Microsoftowi za każdy telefon, który trafi na rynek.

Decyzję komisji mamy poznać w sierpniu tego roku. Sam jestem ciekaw, co z tego wyjdzie.

źródło: recode

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
BuKoX Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
BuKoX
Gość
BuKoX

W USA sprzedaż Lumii jest na dość niskim poziomie no ale byłby to przede wszystkim cios wizerunkowy. A jeśli MS musiałby płacić za każde urządzenie naruszające patent to ceny tych urządzeń zapewne musiałby pójść nieco w górę.