Motorola idzie w ślady Nokii. To koniec znanej marki

Motorola już od wielu lat nie jest samodzielną marką. Wcześniej należała do Google, a od pewnego czasu jest w rękach Lenovo. Jednak cały czas istniała jako osobny byt, jako Motorola właśnie. Ale z tym już koniec. My, konsumenci, już nie zobaczymy nazwy Motorola na nowych smartfonach.

Motorola i Nokia były kiedyś największymi firmami mobilnymi na świecie. To właśnie między nimi odbywała się walka o serca i portfele klientów na całym świecie. Można powiedzieć, że Nokia była kiedyś jak dzisiaj Samsung, a Motorola niczym Apple. Były to piękne czasy, w których obie firmy raczyły nas świetnymi produktami. Sam miałem zarówno telefony jednej, jak i drugiej marki i wszystkie wspominam niezwykle dobrze.

Kilka lat później obu marek już praktycznie nie ma na rynku. Nokia została zakupiona przez Microsoft i wszystkie Lumie mają teraz logo twórców Windowsa. Co prawda pojawiają się plotki o powrocie Finów, ale smutna prawda jest taka, że to już nie będzie ta sama Nokia. Tamta przepadła już bezpowrotnie. Teraz to samo spotkało Motorolę. Firma należała już do Google, a teraz jest w rękach Lenovo. Jednak przez cały czas oferowała własne produkty, jako zupełnie osobna marka. Niestety, z tym już koniec. Marka Motorola prawdopodobnie na zawsze znika z rynku mobilnego. Od teraz wszystkie telefony będą reklamowane jako Moto, a dokładniej rzecz biorąc: Moto by Lenovo.

Nazwa „Motorola” nie ma być już używana w komunikacji z klientami – donosi CNET. Zamiast tego wykorzystywane będą Moto oraz Moto by Lenovo. Wcześniejsza nazwa marki ma jedynie obowiązywać w wewnętrznych komunikacji chińskiego właściciela. Taka decyzja została podjęta z powodu chęci ujednolicenia oferty produktowej Lenovo. Nie ma czemu się dziwić. Utrzymywanie dwóch brandów jest niezwykle kosztowne i nie ma większego sensu. Jednak wniosek jest jeden – marka Motorola przestała właśnie istnieć.

A przecież jest za czym płakać. Motorola to firma, która wprowadziła na rynek pierwszy, konsumencki telefon komórkowy – DynaTAC. To też marka, która jako pierwsza zaprezentowała telefon z klapką – StarTAC. No i to wreszcie firma, która w swoim portfolio ma tak piękne urządzenia, jak chociażby Motorola RIZR Z3.

Smutnych czasów dożyliśmy, w których żywot kończą tak wspaniałe niegdyś marki, jak Nokia, Motorola, a wkrótce może nawet HTC. Jednocześnie są zastępowane przez chińskie tygrysy w postaci Huawei lub Xiaomi. Taka kolej rzeczy i takie prawa rynku, ale to jednak wciąż powoduje smutek…

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o