Myślałeś, że Windows jest najpopularniejszym systemem? Już nie jest

Windows to system operacyjny, który znajdziemy na zdecydowanej większości komputerów na świecie, czy to stacjonarnych, czy też laptopach. Od zawsze mówiło się, że to najpopularniejszy OS na naszym globie. Ale to określenie właśnie przestało być aktualne. Palmę pierwszeństwa przejął ktoś inny.

Od dzisiaj, jeśli ktoś powie „najpopularniejszy system operacyjny na świecie”, już nie będzie miał na myśli Windowsa. Przynajmniej nie powinien już mieć. Oto bowiem popularne okienka zostały zdeklasowane przez… Androida. Tak, to właśnie system operacyjny z zielonym robotem w logo wyprzedził oprogramowanie Microsoftu pod względem popularności.

Tak przynajmniej wynika z danych opublikowanych przez StatCounter. Firma bierze pod uwagę jedynie urządzenia, które w danym miesiącu łączyły się z Internetem. Oczywiście nie ma dostępu do danych wszystkich ludzi na świecie i swoje wyliczenia opiera na reprezentatywnej grupie osób. Można się czepiać, że nie jest to w pełni miarodajna metoda, ale ze świecą szukać dokładniejszej. Dlatego też dane StatCounter można, a wręcz należy traktować poważnie.

W marcu 2017 roku Android znajdował się na 37,93 proc. urządzeń. Windows uzyskał w tym samym czasie wynik minimalnie gorszy, wynoszący 37,91 proc. Różnica na poziomie błędu statystycznego, ale jednak jest. Poza tym Android od swojej premiery nieprzerwanie zyskuje na znaczeniu, przy jednoczesnych spadkach Windowsa. W końcu musiało dojść do zmiany lidera. Nawet jeśli w rzeczywistości okienka nadal mają minimalną przewagę nad zielonym robotem, to przetasowanie i tak jest już kwestią co najwyżej 2-3 miesięcy.

Przy okazji warto wspomnieć o kolejnych systemach operacyjnych. Trzecie miejsce przypadło iOS-owi z wynikiem 13,09 proc. Czwartą lokatę okupuje OS X (Mac OS) z rezultatem 5,17 proc. Na samym dnie znajduje się Linux, który używany jest na 0,75 proc. urządzeń.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o