Android: Ilość złośliwego oprogramowania spadła w 2014 roku o połowę

Android jest obecnie najpopularniejszym mobilnym systemem operacyjnym i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to w najbliższym czasie zmienić. Stwarza to jednak również pewne ryzyko polegające na zwiększeniu stopnia zagrożenia różnymi lukami bezpieczeństwa czy złośliwym oprogramowaniem. Google opublikowało właśnie raport bezpieczeństwa za rok 2014, według którego nastąpił zauważalny postęp w kwestii walki z niebezpiecznym oprogramowaniem.

Początek drugiego kwartału 2015 roku jest idealnym momentem, jeśli nie ostatnim dzwonkiem, na publikację jakichkolwiek raportów dotyczących bezpieczeństwa za rok ubiegły. Google chwali się w swoim raporcie, nazwanym dumnie Android State of the Union 2014, że między pierwszym a ostatnim kwartałem 2014 roku, wskaźnik opisujący ilość zainstalowanych potencjalnie szkodliwych aplikacji (PHA) na całym świecie spadł o 50%, co wydaje się być oczywiście wynikiem znakomitym. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, iż gigant z Mountain View oparł swój najnowszy raport na własnej definicji potencjalnie szkodliwych aplikacji, więc złośliwi będą go zapewne traktować ze znacznym przymrużeniem oka.

Raport stworzony przez Google ma formę publicznego, 44 – stronnicowego pliku, co według Adriana Ludwiga,  głównego inżyniera ds. bezpieczeństwa Androida, działa na jego korzyść, gdyż zawiera bardzo wiele informacji, co czyni go wyczerpującym. Ta sama osoba dodaje w swojej wypowiedzi jednak, że ma nadzieję, iż przyszłoroczne zestawienie zawierać będzie nawet 150 stron, dzięki czemu ilość zbadanych parametrów stanie się satysfakcjonująca zarówno dla deweloperów mobilnych aplikacji, jak i samych użytkowników systemu operacyjnego.

Google zapewnia, że obecnie ponad 1 miliard urządzeń jest chronionych przez usługi powiązane ze sklepem Google Play, a ma to być spowodowane przez ponad 200 milionów skanów bezpieczeństwa dziennie. Co więcej, statystyki wskazują, że zaledwie 1% wszystkich urządzeń działających pod kontrolą Androida miało w 2014 roku styczność ze złośliwym oprogramowaniem, a w przypadku sprzętów z zainstalowanymi aplikacjami tylko i wyłącznie z oficjalnego sklepu Google Play, wartość ta wynosi niespełna 0.15%. Cały raport możecie oczywiście pobrać i przeanalizować samodzielnie, do czego gorąco was zachęcam.

_

za: The Verge

Zdjęcie główne: etnyk / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-NC-ND 2.0)

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o