Na rynku mobilnym jest nudno i przewidywalnie

Na rynku dostępnych jest kilka mobilnych systemów operacyjnych. Mamy Androida, Apple iOS’a, Windows Phone’a i jeszcze kilka innych. Każdy walczy z każdym o serca i umysły klientów. Okazuje się jednak, że rynek mobilny stoi praktycznie w miejscu. Jest po prostu nudno.

Firma analityczna Gartner opublikowała najnowsze dane na temat rynku mobilnego w drugim kwartale 2015 roku. Najważniejsza konkluzja, wynikająca z liczb i tabelek jest taka, że Google i Apple kontrolują w tym momencie aż 96,8 proc. rynku. Wszyscy konkurenci dwóch wielkich firm jeszcze bardziej stracili na znaczeniu.

Wciąż najpopularniejszym, mobilnym systemem operacyjnym na świecie jest Android i to się już raczej nie zmieni, przynajmniej w najbliższej przyszłości. System Google’a ma 82,8 proc. udziałów w rynku, czyli o 1,6 pkt. proc. mniej niż rok wcześniej. Liczbowo przekłada się to na ponad 271 mln sprzedanych urządzeń z Androidem na pokładzie, co stanowi wzrost o niecałe 30 mln w porównaniu do analogicznego okresu w 2014 roku.

Niezmiennie na drugim miejscu pozostaje Apple z udziałami na poziomie 14,6 proc. To o 2,4 pkt. proc. więcej niż rok wcześniej. W drugim kwartale 2015 roku firma z Cupertino sprzedała na całym świecie 48 mln urządzeń z systemem iOS. Dla porównania w drugim kwartale 2014 roku było to 35 mln sprzętów, więc wzrost jest dość spory. To bez wątpienia zasługa najnowszym iPhone’ów 6, w tym przede wszystkim modelu Plus.

Nie najlepiej wygląda sytuacja Windows Phone’a. O ile liczbowo sprzedaż wzrosła rzekomo o 100 tys. sztuk urządzeń (czyli praktycznie nic), o tyle procentowo udział Microsoftu w rynku mobilnym spadł z 2,8 proc. do 2,5 proc. Nie ma już co się oszukiwać – Windows Phone nigdy nie był, nie jest i już nie będzie sukcesem. Nie powinny więc nikogo dziwić pogłoski na temat tego, że Microsoftu rozważa nawet całkowite zrezygnowanie ze swojego mobilnego systemu i większe zainteresowanie się Androidem lub jego modyfikacjami, np. Cyanogen.

Te liczby pokazują, że sytuacja na rynku mobilnym już mocno się ustabilizowała i w najbliższym czasie nie ma co liczyć na większe zmiany. Google najprawdopodobniej cały czas będzie trzymać w swoich rękach ponad 80 proc. rynku, a Apple dołoży do tego kolejne kilkanaście procent. Nawet sytuacja Windowsa, chociaż słaba, to cały czas jest stabilna. Owszem, Apple trochę zyskało, Google i reszta trochę stracili, ale nie są to wielkie zmiany.

Nuda Panie, nuda!

źródło: Gartner, za: PhoneArena
zdjęcie: FotoBIB / iW / CC BY-NC-SA

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o