Samsung pozwoli na usunięcie niechcianych aplikacji ze smartfonów

Samsung i Oppo to dwie firmy, które zostały pozwane w Chinach za instalowanie zbyt wielu aplikacji na swoich telefonach. Proces został wytoczony przez Shanghai Consumer Council i dotyczy między innymi Note’a 3. Początkowo można pomyśleć, że to już lekka przesada, ale efektem tych działań jest coś, co ucieszy wielu użytkowników.

Shanghai Consumer Council wyliczyło, że na Samsungu Galaxy Note 3 są zainstalowane w sumie 44 aplikacje, a na Oppo Find 7a aż 71 aplikacji – informuje Korea Times. Zdaniem stowarzyszenia to zdecydowanie za dużo. I nie byłoby to większym problemem, gdyby appki dało się z łatwością usunąć. Wiemy jednak, że nie jest to możliwe i właśnie dlatego obie firmy zostały pozwane. Trafiło akurat na Samsunga i Oppo, ponieważ zdaniem SCC są to dwie firmy, które są najbardziej winne i to nimi postanowiono zająć się na początku. Całkiem możliwe, że w przyszłości pozywane będą kolejne firmy produkujące smartfony.

Oppo jak na razie nie odniosło się w żaden sposób do tych rewelacji. Natomiast Samsung już wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że już wkrótce zostanie udostępniona aktualizacja, dzięki której możliwe będzie odinstalowanie niechcianych aplikacji. Nowa wersja oprogramowania na początkowo trafić tylko na Note’a 3, bo to tego modelu dotyczy pozew. Z czasem jednak aktualizacja ma trafić na wszystkie nowsze smartfony, w tym Galaxy S6.

To z pewnością dobra informacja dla wszystkich użytkowników. Co prawda preinstalowanie aplikacje są w wielu przypadkach bardzo dobre i przydatne, to jednak nie każdy musi mieć ochotę na korzystanie z nich. Możliwość odinstalowania przynajmniej części z nich to krok w dobrym kierunku.

Problem polega jednak na tym, że owa aktualizacja smartfonów Samsunga ma być dostępna tylko w Chinach, bo tylko tego rynku dotyczy pozew. Nie ma jednak co się oszukiwać – gdy tylko aktualizacja trafi na pierwsze smartfony, to od razu zajmą się nią programiści i modderzy. I nawet jeśli nie będzie początkowo działać na innych urządzeniach Samsunga, w innych krajach, to będzie to tylko kwestia czasu. Spece z XDA na pewno zadbają o to, aby wszyscy użytkownicy Note’a 3, a potem innych smartfonów Samsunga mogli usuwać niechciane aplikacje.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o