Samsung Galaxy S7 – co wiemy o systemie i aplikacjach?

Wczoraj wieczorem (21 lutego) Samsung oficjalnie zaprezentował dwa nowe smartfony – Galaxy S7 oraz Galaxy S7 Edge. Serwisy technologiczne na całym świecie rozpisują się na temat specyfikacji i możliwości technicznych nowych urządzeń. Mało kto skupia się na systemie operacyjnym i aplikacjach. Dlatego też postanowiłem zebrać najważniejsze informacje w jednym miejscu.

Samsung Galaxy S7 – Android 6.0.1 Marshmallow

Najważniejsza informacja jest taka, że oba Samsungi Galaxy S7 w dniu swojej premiery będą działać na najnowszym systemie Android w wersji 6.0.1 Marshmallow. Już samo to oznacza, że w oprogramowaniu pojawi się kilka nowości, które nie były dostępne we wcześniejszych smartfonach, no chyba że po aktualizacji. Marshmallow to między innymi tryb Doze, który ma wpływać na dłuższe działanie na jednym ładowaniu baterii. Poza tym Android 6.0.1 pozwala na zarządzanie uprawnieniami aplikacji, czyli wybieranie, do czego dana appka ma mieć dostęp w naszym telefonie. Poza tym Marshmallow w chmurze zapisuje nie tylko informacje o zainstalowanych aplikacjach, ale także ich ustawienia. Tym samym, po zresetowaniu urządzenia do ustawień fabrycznych, szybko możemy przywrócić smartfona do wcześniejszego stanu.

Samsung Galaxy S7 – Always on Display

Nowością w Samsungach Galaxy S7 jest funkcja „Always on Display”. Dzięki niej przez cały czas na ekranie smartfona można wyświetlać wybrane informacje. Dla przykładu mogą to być np. godzina i data lub cały kalendarz. Technologia wykorzystuje zalety ekranu Super AMOLED, w którym każdy piksel może być podświetlany osobno. Z tego też powodu ciągłe wyświetlanie informacji na ekranie nie ma pochłaniać zbyt wiele energii z akumulatora. Samsung zapewnia, że „Always on Display” zużywa zaledwie 1 procent baterii na godzinę, a to oznacza zaledwie kilkanaście procent w ciągu dnia. To akceptowalne wartości.

Samsung Galaxy S7 – centrum gier

To spora nowość dla wszystkich miłośników mobilnych gier. Samsung, trochę na wzór komputerów, a ostatnio także konsol, będzie pozwalał na zmienianie ustawień gier. Jednak nie po to, aby poprawić wydajność, wrażenia graficzne lub zwiększyć liczbę klatek na sekundę. Centrum gier w Galaxy S7 powstało po to, aby oszczędzać baterię. Podstawowym trybem będą najwyższe efekty graficzne w połączeniu z 60 klatkami na sekundę. Poza tym dostępne będą jeszcze dwa tryby o niższej jakości, ale za to mniejszym zużyciu energii.

samsung-galaxy-s7

Na tym jednak nie koniec. Centrum gier to też kilka dodatkowych funkcji, które na pewno przypadną do gustu wszystkim fanom Clash of Clans, Candy Crash i wielu innych tytułów. Nowe oprogramowanie Samsung będzie między innymi pozwalać na nagrywanie tego, co dzieje się na ekranie smartfona. Oznacza to, że zniknie konieczność instalowania dodatkowych aplikacji. Poza tym centrum gier to także możliwość wyłączenia powiadomień, zablokowania klawiszy i multitaskingu, aby przypadkiem nie wyłączyć gry, a także zrobienie zrzutu ekranu. Wszystko dostępne z poziomu systemu operacyjnego i bez konieczności instalowania dodatkowych appek.

Samsung Galaxy S7 Edge – Edge UX

Nie można zapomnieć o tym, że Samsung zaprezentował tak naprawdę dwa smartfony – Galaxy S7 oraz Galaxy S7 Edge. Ten drugi ma zakrzywione krawędzie, które są wykorzystywane przez interfejs Edge UX. W Samsungach Galaxy S6 Edge i Edge+ z boku ekranu można było wysuwać najważniejsze kontakty, czy też skróty do ulubionych aplikacji. Galaxy S7 Edge pozwala na to samo i jeszcze więcej. W tym roku Samsung zdecydował się na dodatnie obsługi aplikacji firm trzecich. Oznacza to, że każdy deweloper może wykorzystać możliwości Edge UX. Na przykład kalendarz może wyświetlać powiadomienia o nadchodzących wydarzeniach, a aplikacja z wiadomościami może pokazywać najważniejsze informacje ze świata lub sportowe. Możliwości są ogromne i zależą tak naprawdę od kreatywności programistów. Deweloperzy będą mieli do dyspozycji belkę o szerokości aż 550 pikseli.

Samsung Galaxy S7 – TouchWiz

Sama nakładka nie zmieniła się zbyt wiele w porównaniu do zeszłorocznych modeli. Samsung zdecydował się na lekkie usprawnienia wyglądu, ale to zmiany czysto kosmetyczne. Generalnie TouchWiz wygląda praktycznie tak samo i posiadacze wcześniejszych smartfonów Samsung będą się czuli jak u siebie. Koreański producent trzyma się także zeszłorocznych postanowień, a to oznacza, że na smartfonach nie ma zbyt wielu preinstalowanych aplikacji, nawet Samsunga. Ale chętni mogą je pobrać ze Sklepu Google Play lub Galaxy Apps.

Mam nadzieję, że dość szybko uda mi się przetestować nowego Samsunga Galaxy S7 lub Galaxy S7 Edge. Oba prezentują się świetnie i moim zdaniem będą to najciekawsze smartfony 2016 roku. Warto też wspomnieć, że nowe funkcje mają też być dostępne dla posiadaczy Samsungów Galaxy S6, o ile zaktualizują smartfony do Androida Marshmallow.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o