Ta aplikacja nagrodzi Cię za… niekorzystanie ze smartfona

Każdy ma takiego znajomego lub sam jest taką osobą, która ciągle siedzi z nosem w telefonem. To jakieś powiadomienie z Facebooka, to szybkie spojrzenie na Twittera, to ktoś napisał na Messengerze, Viberze lub Skypie, a tam ktoś wysłał Snapa i trzeba mu odpowiedzieć. Ciągle chcemy być na bieżąco. Ciągle chcemy sprawdzać, co dzieje się u naszych znajomych. Ciągle nie rozstajemy się ze smartfonami. Powoli zamienia się to w uzależnienie i plagę. Aplikacja SAMi ma na pomóc w poradzeniu sobie ze złym nawykiem ciągłego sięgania po telefon.

Sam wiem to doskonale po sobie. Siedzimy z żoną lub kumplem i oglądamy film, mecz lub rozmawiamy. Po chwili odruchowo sięgam po telefon. Nie z powodu powiadomienia ani niczego ważnego. To zwykły odruch, aby spojrzeć szybko na któryś z serwisów społecznościowych. Po chwili już nie skupiam się na drugiej osobie, z którą spędzałem czas. A przecież nie wydarzyło się nic nadzwyczajnego, co zmusiłoby mnie do sięgania po telefon.

Jesteśmy uzależnieni…

Z badań przeprowadzonych przez Samsunga wynika, że aż 1/3 Polaków przyznaje się do tego, że zbyt często sięgają po telefon w trakcie spotkań ze znajomymi. Prawdę mówiąc sądzę, że ten odsetek jest w rzeczywistości nieco wyższy, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak często smartfon ląduje w jego rękach.

Na szczęście firmy technologiczne też chcą, abyśmy świadomie korzystali z produkowanych przez nich technologii. Dlatego właśnie Samsung stworzył, a teraz wprowadza do Sklepu Google Play aplikację o nazwie SAMi. Powstała ona po to, aby powstrzymać się od sięgania po telefon w trakcie spotkań ze znajomymi lub członkami rodziny. Co więcej, można otrzymać za to nagrodę.

Jak działa SAMi?

Po pobraniu i zainstalowaniu aplikacji, wystarczy, że umówimy się na spotkanie w jednej z partnerskich kawiarni (lista jest dostępna w aplikacji). Appka w tym czasie będzie sprawdzać, czy korzystaliśmy ze smartfona, czy jednak skupialiśmy się na konwersacji z drugą osobą. Jeśli powstrzymamy się i nie złapiemy za telefon, to możemy liczyć na nagrody, np. darmową kawę lub desere w kawiarni, w której właśnie się znajdujemy. To idealne połączenie miłego z pożytecznym. Jednocześnie bierzemy udział w pewnego rodzaju zabawie, a z drugiej aplikacja oducza nas złych nawyków.

– Samsung jako lider rynku nowych technologii pragnie dbać nie tylko o najwyższą jakość produktów, ale także o sposób, w jaki wpływają one na życie użytkowników – powiedział Olaf Krynicki, Rzecznik Prasowy Samsung Electronics Polska. Nasze rozwiązania pozwalają zintensyfikować kontakty z najbliższymi i znacznie je ułatwiają. Aplikacja SAMi przywraca spotkaniom ich prawdziwy sens. Chcemy pokazywać, jak być świadomym użytkownikiem technologii, aby miały one jak najbardziej pozytywny wpływ na nasze życie  – dodaje.

Jak podkreśla Miłosz Brzeziński – socjolog – aplikacja wykorzystuje jedną z najsilniejszych technik zmiany zachowania, czyli społeczną deklarację. Oznacza to, że osoby nie muszą pilnować się same, ponieważ robią to za nie znajomi i aplikacja SAMi.

Aplikacja SAMi dokładnie dzisiaj (4 listopada) wylądowała w Sklepie Google Play oraz Galaxy Apps. Możecie ją pobierać całkowicie za darmo.

Tekst powstał przy współpracy z firmą Samsung.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o