W Sklepie Google Play pojawią się… reklamy

Google zarabia przede wszystkim na reklamach. Nie jest to żadną tajemnicą. Ponad 70 proc. zysków internetowego giganta pochodzi właśnie z reklam. Sklep Google Play również przynosi niezłą kasę, ale to wciąż niewielki procent w porównaniu do całości wpływów Google’a. No to co w takim razie można z tym zrobić skoro z Androida korzysta ponad miliard osób w 190 krajach? No oczywiście walnąć reklamy do Sklepu Google Play. Nie, nie wymyśliłem tego. To już oficjalne!

O tej decyzji zostaliśmy poinformowani za pośrednictwem oficjalnej strony Android Developers Blog. Google informuje za pośrednictwem najnowszego wpisu iż urządzenia z Androidem znajdują się w tym momencie w rękach już ponad miliarda użytkowników w 190 krajach na świecie, a przez ostatnie lata firma wypłaciła deweloperom ponad 7 miliardów dolarów za aplikacje i gry.

Jednocześnie Google podkreśla, że kluczowym aspektem jest dzisiaj odpowiednia wyszukiwarka aplikacji mobilnych i gier, bo tych przez cały czas przybywa i dzisiaj już trudno odnaleźć się wśród wielu pozycji. No i dlatego gigant postanowił wprowadzić opcję… promowania swoich aplikacji. Każdy deweloper będzie mógł od teraz wykupić reklamę, dzięki której appka pokaże się na samej górze odpowiednich wyników wyszukiwania. A rynek jest naprawdę spory, bo każdego miesiąca w Sklepie Google Play wyszukiwarki używamy ponad… 100 miliardów razy.

sklep-google-play-reklamy

W najbliższych tygodniach sponsorowane wyniki wyszukiwania mają się pojawić u pewnej części użytkowników. Na razie tylko testowo. Przez kolejne kilka miesięcy Google zamierza zbierać opinie użytkowników, aby usprawnić usługę i sprawić, że będzie ona przyjazna dla użytkowników. Jednocześnie we wpisie możemy przeczytać, iż pracownicy Google’a mają nadzieję, że nowa funkcja okaże się przydatna zarówno dla deweloperów, jak i osób szukających aplikacji i gier.

I niech mi ktoś wytłumaczy – w jaki sposób sponsorowane wyniki wyszukiwania mają być dla mnie lepsze niż wyniki na podstawie opinii na temat danej appki, ilości instalacji, czy chociażby średniej oceny? Jak opłacony wynik może być lepszy niż oparty o konkretne, mierzalne wartości? Na pewno będzie to lepsze dla Google i samych deweloperów, ale raczej nie dla użytkowników. Jednak Android to podwórko internetowego giganta i jeśli nie podobają nam się jego reguły gry, to zawsze możemy przesiąść się na Apple iOS lub Windowsa Phone. Taka prawda…

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o