Sklep Google Play rośnie dużo szybciej niż Apple App Store

Rok 2014 na pewno należał do rynku mobilnego i zapewne nic się w tej kwestii nie zmieni w 2015. Cały czas będziemy kupować zawrotne ilości smartfonów i trochę mniejsze tabletów, do tego dojdzie trochę technologii ubieralnych. Jednak tak naprawdę ten rok należał do systemów operacyjnych, aplikacji, gier mobilnych i deweloperów. To oni święcą tryumfy i święcić nadal będą. Okazuje się jednak, że Sklep Google Play w 2014 roku urósł zdecydowanie bardziej niż Apple App Store i w tym momencie to na Androida jest najwięcej aplikacji.

W tym momencie największym sklepem z aplikacjami i grami mobilnymi na świecie jest Sklep Google Play. W ciągu ostatnich 12 miesięcy urósł on o około 100 proc. z niecałych 750 tys. aplikacji pod koniec 2013 roku aż do 1,43 mln pod koniec 2014 roku. Jednocześnie Sklep Play wyprzedził na pierwszym miejscu Apple App Store, który z ponad 750 tys. appek urósł do 1,21 mln. Na trzecim miejscu znajduje się Amazon App Store z wynikiem 293 tys. aplikacji, co w ujęciu rocznym jest rezultatem lepszym o mniej więcej 90 proc. W badaniu nie brano pod uwagę systemu Windows Phone.

liczba-aplikacji

Ciekawie prezentują się także wykres na temat ilości deweloperów, którzy tworzą na daną platformę. Tutaj niewiele zmienia się od 3 lat. Cały czas na pierwszym miejscu znajduje się Android, który w minionym roku znacząco powiększył liczbę deweloperów piszących appki. De facto liczba ta w tym momencie to mniej więcej 400 tys. devów. Na drugim miejscu z wynikiem ok 280 tys. znajduje się Apple iOS, a na trzecim Amazon App Store (niecałe 50 tys.).

liczba-deweloperów

Warto także przyjrzeć się 5 kategoriom aplikacji, które w minionych 12 miesiącach urosły najbardziej. Zwróćcie uwagę, że znacząco się one różnią w przypadku Androida oraz iOS-a. To też pokazuje, czy tak naprawdę są oba systemu.

kategorie-ios kategorie-android

Wyraźnie widać, że sprzęty z nadgryzionym jabłkiem są zdecydowanie częściej wykorzystywane do pracy, stąd obecność takich kategorii, jak chociażby biznes, który urósł najbardziej. Z kolei Android to platforma bardziej do zabawy i konsumpcji treści. Zdecydowanie najpopularniejszą kategorią niezmiennie pozostają gry, ale widać także ogromny wzrost fotografii.

Nie zmienia to jednak faktu, że to cały czas deweloperzy iOS zarabiają więcej pieniędzy, co było prezentowane już w wielu badaniach. Zjawisko piractwa jest cały czas obecne na Androidzie, czego świetny przykładem jest jeden z deweloperów, który niedawno poinformował, że aż 90 proc. instalacji jego gry, to były wersje pirackie, a zaledwie 10 proc. stanowiły egzemplarze kupione w Sklepie Google Play. Gdzie zatem najbardziej opłaca się programować? Na to odpowiedzcie sobie sami.

źródło: Appfigures
Zdjęcie główne: Jason A. Howie / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o