Tysiące aplikacji znikną ze Sklepu Google Play. Nieodwracalnie

Aktualnie w Sklepie Google Play można znaleźć mnóstwo aplikacji. Mówi się o liczbie około 2,6 mln. Już w przyszłym miesiącu oferta mocno się uszczupli, ponieważ Google planuje usunąć tysiące aplikacji i gier.

Nie ma jednak powodów do obaw. Ze Sklepu Google Play nie znikną najpopularniejsze pozycje. Nie o to w tej zmianie chodzi. Internetowy gigant zamierza za to walczyć z tzw. aplikacjami zombie. Są to programy, które zostały niejako porzucone przez swoich twórców. Nie są od dawna aktualizowane, nie spełniają wytycznych i często nie są w ogóle kompatybilne z najnowszymi wersjami systemu operacyjnego Android. Póki co są one jeszcze widoczne w Sklepie Play, ale od przyszłego miesiąca ma się to zmienić.

Google zamierza usunąć aplikacje zombie

Wielu deweloperów otrzymało już informacje o konieczności dostosowania swoich programów do najnowszych wytycznych. Firma daje im czas do 15 grudnia. Jeśli do tego momentu nic się nie zmieni, to aplikacje przestaną być widoczne w Sklepie Play, a następnie zostaną z niego całkowicie usunięte. Oznacza to, że nie będzie możliwości ich aktualizowania, nie mówiąc już o instalowaniu na nowo. Po prostu przestaną istnieć dla użytkowników systemu Android.

Nie wiadomo, jakiej liczby aplikacji dokładnie może się to tyczyć, ale najprawdopodobniej chodzi o tysiące pozycji ze Sklepu Play. Część może być nawet stosunkowo popularna wśród wąskiej grupy użytkowników. Ale skoro nie spełniają wymogów Google i nie były od dawna aktualizowane, to najwyraźniej deweloperom na nich nie zależy. W takiej sytuacji nie ma powodów do zdziwienia. Powinniśmy wręcz cieszyć się z tego, że twórcy Androida postanowili zrobić porządek w markecie z appkami. Już od dawna panował tam spory śmietnik, więc to dobra decyzja.

  • dosk

    nie tylko apki zomie powinny być wywalone, coraz więcej pojawia się apek chcących bardzo dużego dostępu do danych, sam bym pewnie wcześniej nie zwrócić na to uwagi ale mam g datę zainstalowaną na telefonie i mnie ostrzega przy instalacji ze coś hce mieć za duży dostep, tak było np. z niewinną niby latarka, trzeba uważać bo mozna łatwo sie stać ofiarą cyberataku