Idea była piękna, ale ten system mobilny właśnie umarł

Ubuntu system operacyjny

Na przestrzeni ostatnich lat wiele firm próbowało stworzyć system operacyjny, który byłby konkurencyjny dla Androida lub iOS-a. Nie udało się nikomu, nawet Microsoftowi. Kolejną ofiarą Apple i Google zostało Ubuntu.

Idea przyświecająca Canonical była piękna i słuszna. Firma chciała stworzyć jeden system operacyjny, który działałby na wszelkiej maści urządzeniach – komputerach, smartfonach i tabletach. Dzięki temu możliwe miałoby podłączenie telefonu do monitora i korzystanie z niego, jak z tradycyjnego PC-ta. Wpadli na ten pomysł nawet przed Microsoftem i Samsungiem, a przynajmniej wcześniej zaczęli mówić o tym otwarcie. Niestety, na zapowiedziach się skończyło. Canonical poinformowało, że porzuca środowisko Unity na rzecz Gnome. A to oznacza, że porzucony zostaje również projekt Ubuntu Phone.

W ostatnich latach pojawiło się kilka tabletów, które działały na systemie operacyjnym Ubuntu. Oprogramowanie dało się również zainstalować na kilku urządzeniach, które domyślnie były dostępne np. z Androidem. Jednak system był we wczesnej fazie rozwoju. Nie działał idealnie i brakowało mu wielu, wręcz podstawowych funkcji. Dlatego nigdy nie przebił się na stałe do świadomości użytkowników i nie podbił światowych rynków. Nawet pomimo tego, że dzisiaj Microsoft i Samsung oferują urządzenia o podobnej funkcjonalności. Mowa o Continuum i stacji dokującej DeX do smartfonów Galaxy S8.

Ubuntu Touch

Ubuntu to kolejny system operacyjny, który nie wytrzymał twardej walki na rynku mobilnym. Wcześniej żywota dokonał już między innymi Firefox OS. Porzucony został projekt Cyanogen OS, który miał być konkurencją dla Androida. Co prawda wciąż trwają prace nad Jolla Sailfish OS, ale firma powoli chyli się ku upadkowi. Nawet Microsoft, pomimo ogromnych nakładów, nie dał sobie rady i mobilny Windows jest dzisiaj praktycznie martwy. Pomimo tego wciąż wiele firm próbuje swoich sił. Chiński startup Jide tworzy autorską wersję Androida, dzięki której możliwe miałoby być podłączenie smartfona do monitora i korzysta z niego w wersji desktopowej. Cały czas istnieje też Tizen, ale trudno oczekiwać, aby kiedykolwiek wyszedł z ram ciekawostki.

Nie jest to dobra sytuacja dla nas, użytkowników. Z jednej strony iOS i Android to systemy bardzo dobre, o innej charakterystyce, co daje nam pewnego rodzaju wybór. Z drugiej strony konkurencji nigdy za wiele. Tylko kto ma stanąć w szranki z Apple i Google skoro nawet Microsoft nie dał sobie rady?

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Damian JaroszewskiKonrad Pazdalski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Konrad Pazdalski
Gość
Konrad Pazdalski

Jolla chyli się ku upadkowi ? Ja bym raczej powiedział że własnie odbili się od dna… Sailfish OS jest właśnie wprowadzony na urządzenia Sony.

Damian Jaroszewski
Gość

Ale co to zmienia? Kto z tego w ogóle korzysta? Ilu jest użytkowników Sailfish OS? :)