Usługi Google Play 6.5 już u deweloperów – co nowego przyniosą?

Google ogłosił dzisiaj wprowadzenie nowej wersji Usług Google Play dla Androida. To zestaw funkcji i API, który znacząco może wpłynąć na obsługę urządzenia. Firma chwaliła się, że do właśnie dzięki Usługom Google Play fragmentacja Androida nie jest już takim problemem. Nowa wersja – oznaczona jako 6.5 – na razie trafiła do deweloperów, aby mogli ją przetestować, przystosować swoje aplikacje, a nawet poszerzyć ich możliwości. Ale dzięki temu wiemy już, co czeka nas nowego w najbliższym czasie.

Usługi Google Play 6.5 wprowadzą przede wszystkim zmiany w trzech API – Map, Dysku, Portfela. Jakieś nowości mają się także pojawić w kontekście Google Fit, ale w tym momencie nie znamy żadnych szczegółów.

Jeśli chodzi o Mapy Google, to deweloperzy będą mieli między innymi możliwość zaimplementowania Map w swoich aplikacjach. Już wcześniej mogli to robić, ale teraz mapy będą mogły się wyświetlać, np. w małym oknie, wewnątrz aplikacji firmy trzeciej. Co ważne, będą miały wtedy swoją pełną funkcjonalność, w tym nawigowanie zakręt po zakręcie.

W przypadku Dysku Google wiemy, że deweloperzy jeszcze lepiej będą mogli zintegrować swoje aplikacje z chmurą, dzięki czemu zapisywanie plików ma być jeszcze łatwiejsze. Poza tym dostępna będzie funkcja ustawiania tego, kiedy pliki mają być przesyłane na Dysk, np. tylko przy włączonym WiFi (konkretna sieć, np. domowa) i przy określonym poziomie naładowania baterii lub tylko, gdy podłączona jest ładowarka. Pojawi się także funkcja anulowania przesyłania plików czekających w kolejce. Niby drobiazg, ale do tej pory brakowało go w Androidzie.

No i wreszcie Google Wallet, czyli Portfel. Tutaj zmieni się najmniej, ponieważ deweloperzy będą mogli umieścić w aplikacjach przycisk „Donate with Google”, czyli „Podaruj z Google”. Wcześniej jedyną opcją było „Zakup z Google”. Minimalna zmiana, ale może dla jakiś deweloperów okaże się ważna.

Usługi Google Play w wersji 6.5 trafiły już do deweloperów, więc w ciągu najbliższych kilku tygodni możemy się spodziewać aktualizacji na smartfonach i tabletach działających na Androidzie w wersji co najmniej 2.3 Gingerbread.

za: Android Central

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o