Koniec z czekaniem na aktualizację telefonu! Microsoft bierze sprawy w swoje ręce

Temat aktualizacji urządzeń mobilnych jest nam wszystkim doskonale znany. Najlepszy pod tym względem jest iOS, który od razu można zaktualizować do najnowszej wersji oprogramowania. Nieco gorzej radzi sobie Windows, gdyż trzeba czekać na operatorów sieci komórkowych, a na szarym końcu pozostaje Android. Jednak Windows 10 Mobile sporo zmieni. Nowe mobilne kafelki będą aktualizowane od razu, z pominięciem operatorów komórkowych.

Aktualizowanie Windows Phone’a i tak nie należało do najdłuższych. Zazwyczaj wystarczyło poczekać kilka tygodni, może ze 2 miesiące i po zaakceptowaniu nowego oprogramowania przez danego operatora (a w sumie to dostosowaniu go i dorzuceniu własnych aplikacji) nowa wersja systemu lądowała na smartfonie użytkownika. Owszem, było opóźnienie w porównaniu do wydania aktualizacji, ale i tak było zdecydowanie lepiej niż w przypadku Androida.

Teraz ma to się zmienić. Terry Myerson w swoim wpisie na oficjalnym blogu Microsoftu napisał, że:

My w Microsofcie bardzo dbamy o to, aby Windows pozostawał systemem bezpiecznym. Cały czas aktualizujemy oprogramowanie o nowe łatki i rozwiązania. Dzisiaj ogłaszamy, że tego typu aktualizacje będą dotyczyć wszystkich wersji Windows 10, włącznie z telefonami.

microsoft-lumia-640-xl-windows-10

Początkowo nikt nie zwrócił większej uwagi na ten fragment, ale Ed Bott z ZDNet dopytał przedstawicieli Microsoftu o aktualizacje Windows 10 Mobile (tak oficjalnie nazywa się system na smarftfony i małe tablety) i okazało się, że aktualizacje będą wydawane z pominięciem operatorów komórkowych. Dokładnie w taki sam sposób, w jaki są aktualizowane Windowsy na naszych komputerach. Wszyscy użytkownicy otrzymają łatki, usprawnienia i nowe funkcje w tym samym momencie. Tak, nowe funkcje też!

No dobra, nowe aktualizacje nie będą się pojawiać całkowicie z pominięciem operatorów komórkowych, ale ci będą odpowiedzialni tylko za testy oprogramowania i sprawdzenie, czy nowa wersja działa prawidłowo w ich sieci. I to w sumie tyle. To Microsoft będzie decydował, kiedy aktualizacja zostanie wydana i jeśli już o tym zadecyduje, to nowa wersja pojawi się na wszystkich urządzeniach jednocześnie. Tak samo, jak dzieje się to w przypadku Apple.

Podejrzewam, że operatorzy komórkowi dostaną nową wersję oprogramowania nieco wcześniej i będą mieli określony czas na testy i zgłoszenie ewentualnych uwag. Jeśli takowych nie będzie, to oprogramowanie będzie wydawane.

Jednak w gąszczu tych dobrych wiadomości jest także jedna zła. Proces aktualizacji z Windows Phone’a 8.1 do Windowsa 10 cały czas będzie dokonywany z wykorzystaniem operatorów komórkowych. O ile na późniejsze aktualizacje nie będziemy musieli czekać, o tyle na pierwszą, najważniejszą, najprawdopodobniej poczekamy kilka tygodni, aż Orange, Play, T-Mobile i Plus ogarną je po swojej stronie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o